Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Pęknięcia i uszkodzenia skóry naturalnej – jak im zapobiegać?

Pęknięcia i uszkodzenia skóry naturalnej – jak im zapobiegać?
Dodano do: Porady
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Pęknięcia i uszkodzenia skóry naturalnej – jak im zapobiegać?

Jeżeli czytacie naszego bloga, na pewno macie już sporą wiedzę na temat pielęgnacji galanterii skórzanej. Doskonale wiecie, jak czyścić i konserwować skórzane torby i paski, a spora część z Was pewnie ma w domu odpowiednie szczotki oraz preparaty do pielęgnacji dodatków skórzanych. Skóra naturalna jest materiałem luksusowym, więc należy ją pielęgnować z rozwagą, by wykonane z niej dodatki służyły przez wiele lat. Jednak nawet najbardziej wytrzymała skóra po pewnym czasie może wykazywać oznaki zużycia – pojawiają się na niej zarysowania, przetarcia, oznaki utleniania, a w najgorszej opcji – pęknięcia. O ile pierwsze uszkodzenia dość łatwo jest usunąć, stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, z pęknięciami skórzanego lica poradzić sobie już trudniej. Oczywiście mamy nadzieję, że żadnemu z naszych klientów nie przytrafi się tak przykre uszkodzenie skórzanej torby lub portfela, gdyż staramy się mieć w asortymencie produkty o bardzo wysokiej jakości, jednak jako eksperci od skórzanych dodatków chcemy dzielić się wiedzą na temat pięknego, ale czasami delikatnego surowca, jakim jest skóra naturalna. Dlatego dziś porozmawiamy o najpoważniejszych uszkodzeniach skóry – jej pęknięciach.


Dlaczego skóra naturalna pęka?

Pewnie zastanawiacie się, jak bardzo trzeba zaniedbać galanterię skórzaną, by doprowadzić do pękania skóry. Zanim zrzucicie wszystko na karb nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjrzyjcie się, jak dużo muszą znosić skórzane dodatki. Padają na nie wysuszające skórę promienie słoneczne, deszcz, powodujący nasiąkanie skóry wilgocią. Ciągle też wymagamy od nich elastyczności, otwierając lub zamykając torby, zapinając paski i naciągając je. Skóra naturalna poddawana jest tylu negatywnym czynnikom, że po pewnym czasie mogą pojawić się na niej uszkodzenia.

Pęknięcia na skórze to nic innego jak głębokie uszkodzenia jej lica. Wysuszona skóra stopniowo traci elastyczność, więc cała jej powierzchnia jest narażona na uszkodzenia. Głębokie pęknięcia pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, które często są zginane, dlatego, jeśli macie w garderobie torby, plecaki lub portfele, zwrócicie uwagę szczególnie na pielęgnację właśnie tych elementów w skórzanych dodatkach.

Czy pękaniu skórzanych dodatków można zapobiec?

Przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego mając w domu ulubione galanteryjne lub odzieżowe (np. skórzane kurtki) dodatki, pamiętaj, by:

  • utrzymywać zawsze odpowiedni poziom wilgotności w miejscu, gdzie je przechowujesz. Szafa stojąca tuż obok źródła ciepła powoduje szybsze wyparowywanie wilgoci ze skórzanych dodatków i może narazić je na pękanie;
  • regularnie nawilżaj i natłuszczaj skórę, używając do tego specjalnych preparatów – znajdziesz je w naszym sklepie w dziale Pielęgnacja skóry. Nanosząc tłuszcz lub balsam do skór skup szczególną uwagę na tych miejscach, na których pojawiły się zmarszczki – wymagają one specjalnej pielęgnacji;
  • staraj się też inwestować w dodatki dobrej jakości. Paski z pełnej skóry licowej, portfele z koziej skóry lub torebki ze skóry typu full grain będą znacznie trwalsze i mniej podatne na pękanie.


Skórzana torebka popękała – jak ją naprawić?

Jeśli czyścisz i pielęgnujesz skórzane dodatki co kilka miesięcy, pewnie nigdy nie zauważysz na ich powierzchni nieestetycznych pęknięć. Dlatego namawiamy na regularne czyszczenie skóry z zabrudzeń i kurzu i wcierania w nią balsamów, przeznaczonych do odpowiedniego typu skóry.

W ofercie sklepu znajdziecie trzy rodzaje mydła Cocciné przeznaczone do czyszczenia skóry. Oba oparte są na naturalnych składnikach i nie zawierają nic, co mogłoby uszkodzić skórę lub ją wysuszyć, więc doskonale nadają się do regularnego czyszczenia galanterii skórzanej. Możecie używać także specjalnych pianek, szamponów i płynów, dopasowując je do rodzaju skóry, z którego wykonano dodatek.

Po wyczyszczeniu zawsze pamiętajcie, by skórę odpowiednio natłuścić. Także preparaty natłuszczające do skór warto wybierać w zależności od rodzaju skóry – inne kosmetyki przeznaczone są do nubuku, inne do skóry licowej lub dwoiny. Do dyspozycji macie balsamy, tłuszcze i kremy, a także pasty, które nałożone na powierzchnię skóry nawilżą ją i dodadzą elastyczności.

Jednak jeśli mimo Waszych zabiegów na ulubionych skórzanych dodatkach pęknięcia już się pojawiły, można spróbować naprawić go samodzielnie. Pęknięcia w skórze najpierw wypełnia się specjalnym klejem do skóry, wypełniającym pęknięcia. Pamiętajcie, by szybko wycierać jego nadmiar i próbować nakładać go dokładnie w szczeliny, unikając rozlania preparatu wokół. Jeżeli jednak nie czujecie się na siłach, by sprostać temu zadaniu, radzimy, by oddać dodatek do specjalistycznej renowacji.

2 lata temu
Komentarze