Sposoby na bezpieczne pranie dodatków wełnianych
Zimowe dodatki, takie jak czapki, szaliki lub rękawiczki, brudzą się tak samo, jak inne części garderoby, więc od czasu do czasu wymagają prania. Jednak pielęgnowanie dodatków wykonanych z naturalnej lub syntetycznej wełny nie jest tak oczywiste, jak myślicie. Zwykłe ubrania zazwyczaj bez trudu zniosą pranie w pralce w wysokiej temperaturze, wirowanie, a później suszenie w suszarce, jednak wełniane zimowe dodatki wymagają nieco ostrożniejszego podejścia.
Jak prać wełniane czapki lub rękawiczki, by przetrwały nie jeden, ale wiele sezonów w dobrym stanie? Oto kilka porad!
Wełniane czapki i szaliki preferują pranie ręczne
Chociaż większość dodatków zimowych z naturalnej wełny, włóczki akrylowej lub mieszanek można prać w pralkach, to jeśli nie jesteś pewien, jak zniosą one mechaniczne czyszczenie, zdecyduj się uprać je ręcznie. Pranie ręczne w delikatnym płynie do prania lub szamponie (świetnie sprawdzają się te, które nie służą Waszym włosom, można je wykorzystać do prania delikatnych rzeczy) daje Wam kontrolę nad temperaturą i całym procesem prania. Pranie ręczne pozwala na delikatne ugniatanie dodatków, dzięki czemu można pozbyć się z nich zabrudzeń i szybko i łatwo je odświeżyć. W żadnym wypadku nie pocierajcie dodatków o siebie – wełniane zimowe dodatki są dość delikatne i mogą się rozciągnąć. Jeśli na Waszym szaliku lub rękawiczkach pojawiła się niechciana plama, przed praniem spróbujcie wywabić ją delikatnym odplamiaczem, dopiero później przystąpcie do prania.
Czy wełniane kominy i rękawiczki można prać w pralce?
Doskonale wiemy, że mało kto w dzisiejszych czasach ma czas na pranie ręczne. Pocieszymy Was, że większość pralek ma program do prania wełny i jej mieszanek. I tu przestroga – wełnianych dodatków nie wolno prać w innych programach niż te zalecane! Programy do prania wełny zapewniają pranie w niskiej temperaturze, przy minimalnych obrotach bębna, więc gwarantują, że ubrania podczas prania nie uszkodzą się lub nie zbiegną. Dodatkowo wybierając taki program, zawsze pamiętajcie, by zredukować obroty podczas wirowania do minimum, a jeszcze lepiej – zakończyć proces prania na płukaniu. Wełniane dodatki nie przepadają za mocnym odwirowywaniem – może ono uszkodzić strukturę dzianiny.
Wiele osób widząc przy produkcie informację, że można prać go w pralce, beztrosko wrzuca wełniane dodatki do bębna razem z innymi ubraniami, a przy okazji ustawia temperaturę wyższą niż zalecane 30 stopni. To najprostszy sposób na to, by doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia pranych rzeczy z wełny naturalnej lub syntetycznej – mogą się zbiec, zmechacić, rozciągnąć lub podziurawić.
Jak suszyć wełniane, zimowe dodatki?
Pamiętajcie: pranie wełnianych dodatków wymaga zachowania ostrożności, więc zawsze robimy je ręcznie lub na delikatnym programie w pralce, przy zmniejszonych obrotach podczas wirowania. A co z suszeniem? Czy wełniane szaliki lub czapki można suszyć w suszarkach bębnowych? Teoretycznie tak, jednak lepiej pozwolić wełnianym akcesoriom wysychać w temperaturze pokojowej. Najlepiej ułożyć ja na płasko na ręczniku lub innym podkładzie, który będzie stopniowo wchłaniał wilgoć. Przed suszeniem szalika lub czapki dokładnie rozłóżcie je na płaskiej powierzchni, delikatnie naciągając ściągacze, jeśli te mają tendencję do zmiany kształtu. Im dokładniej rozłożycie i lekko naciągniecie dodatki przed suszeniem, tym lepiej będą wyglądały.
Ratunku – jak uratować zmechacone rękawiczki lub czapkę?
Każda wełna, zarówno w 100% naturalna, jak i syntetyczna, np. akrylowa lub z mieszanką nylonu, po pewnym czasie może się nieestetycznie zmechacić. To jej naturalna właściwość – gdy jest pocierana wielokrotnie w tym samy miejscu, zacznie się supełkować. Ponieważ nie wygląda to zbyt estetycznie, lekko zmechacone dodatki wełniane warto jest co jakiś czas odświeżać za pomocą golarki do ubrań. Te niewielkie urządzenia pomogą skutecznie pozbyć się większych zmechaceń – różnica w wyglądzie czapek lub szalików przed i po tej operacji jest zawsze ogromna. Używając golarki do ubrań, możemy przywrócić doskonały wygląd niemal każdej sztuce odzieży, więc jeśli zauważycie, że na wełnianych rękawiczkach pojawiły się supełki, spróbujcie je usunąć.
Pamiętajcie, że ostrożne pranie i dbanie o dodatki sprawi, że będą Wam służyły na długo. Wybierzcie zatem z naszej oferty idealną zimową czapkę lub komin i cieszcie się nim przez wiele sezonów!