Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Portfele z ochroną kart RFID Secure

Płatności zbliżeniowe kartą - dlaczego to ułatwienie może być dla nas niebezpieczne? 

Wybór portfela do niedawna był bardzo prosty. W sklepach dostępnych było tylko kilka klasycznych modeli o podstawowym zastosowaniu – przechowywaniu pieniędzy. Wraz z postępem technologicznym oraz bardziej powszechnym użyciem kart płatniczych i lojalnościowych zaczęliśmy od portfeli wymagać nieco więcej. Więcej lub mniej kieszonek i przegródek, skóra naturalna lub ekologiczna, miejsce na dowód rejestracyjny i inne dokumenty. Im bardziej portfel jest dostosowany do naszych potrzeb, tym lepiej. Postęp technologiczny to nowe możliwości nie tylko dla nas, ale też dla osób, które potencjalnie chciałaby wejść w posiadanie naszych pieniędzy – stosując konkretniejsze określenie – dla złodziei Obecnie większość z nas stawia na realizowanie płatności w sposób bezgotówkowy z użyciem kart płatniczych zabezpieczonych kodem PIN. Niestety, nie jest to sposób, dzięki któremu możemy czuć się pewnie i bezpiecznie!

Większość operatorów kart płatniczych takich jak VISA czy Mastercard umożliwia płatności zbliżeniowe, które do określonej kwoty (zazwyczaj jest to 50 lub 100 złotych), nie wymagają podania kodu PIN do zrealizowania płatności. Jest to szybki i wygodny sposób zawsze wtedy, kiedy robisz mniejsze zakupy, płacisz za bilety komunikacji miejskiej lub za drugie śniadanie w trakcie drogi do pracy. Jesteśmy ciągle w biegu, dlatego szybkie płatności zbliżeniowe stały się tego następstwem, które ma oszczędzić nasz czas. Możesz wykonać 5 takich transakcji w ciągu dnia, co daje nam kwotę aż do 500 złotych dziennie! Większość nas przeglądając historię swojego rachunku bankowego, nie zwraca uwagi na mniejsze kwoty, a czasem nawet nie pamięta, kiedy doszło do takich transakcji. Tę sytuację postanowili wykorzystać sprytni złodzieje, uznając za swój główny sposób na szybką i łatwą kradzież pieniędzy użycie kart płatniczych znajdujących się w naszych portfelach.

 

Na czym polega kradzież pieniędzy z kart z funkcją płatności zblizeniowych?

Na przestrzeni lat w mediach udostępniono szereg publikacji, które miały za zadanie uświadomić to zagrożenie, demonstrując jak czytniki kart RFID, czyli np. zwykły terminal, może odczytać poufne dane w odległości kilku metrów. Osoby wyposażone w taki czytnik mogą uzyskać Twoje dane osobowe np. z legitymacji studenckiej lub karty miejskiej w zaledwie kilka sekund. Co więcej, niektóre z nich umożliwiały nawet odczytanie całkowitego numeru kart kredytowych z portfeli przechodniów. Jak to możliwe?
Karty płatnicze (w tym debetowe i kredytowe) oraz niektóre dokumenty w nowych formatach, zostały wyposażone w specjalny chip, który umożliwia odczyt zakodowanych na nich danych i realizacje szybkiej płatności. Do odczytu potrzebny jest czytnik, który wysyła fale RFID – jest to tzw. system zdalnej identyfikacji radiowej. Za pomocą tej technologii, odczyt danych i realizacja płatności mogą nastąpić z bliskiej odległości od kilkudziesięciu centymetrów, a także z większej, nawet do kilku metrów! Podczas dokonywania płatności w sklepie przykładasz kartę do terminala i gotowe – płatność zrealizowana. A teraz wyobraź sobie, że w ten sam sposób możesz paść ofiarą kradzieży...
Zatłoczone miejsca to idealne środowisko dla złodziei. W trakcie podróży komunikacją miejską często jesteśmy rozkojarzeni, zaczytani w lekturę albo słuchamy muzyki. Wystarczy, że złodziej użyje terminala w odpowiedniej odległości i w tym samym czasie może szybko pozbawić nas mniejszej kwoty z rachunku bankowego bez naszej wiedzy. Jeśli zrobi to kilka razy, kwota może być już wyższa – aż do 500 złotych dziennie! Co więcej, złodziej ma również dostęp do naszych wrażliwych danych osobowych, które z łatwością może wykorzystać do innego rodzaju przestępstw.

 

Ochrona kart RFID Secure

Jak chronić się przed taką kradzieżą? Z pomocą przychodzą producenci galanterii skórzanej, którzy dostrzegli ten problem w odpowiednim momencie i wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jak powszechnie wiadomo, portfel kojarzy nam się ze sposobem przechowywania pieniędzy, dlatego ich odpowiednie zabezpieczenie powinno być priorytetem. Marka Betlewski® jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła do swojej oferty eleganckie, przystępne cenowo skórzane portfele damskie i męskie z systemem ochrony kart RFID Secure. Polski producent postawił sobie wyzwanie, jakim jest uświadomienie klientom zagrożenia wynikającego z nowego sposobu kradzieży pieniędzy, a także zaoferowanie metody na jego prewencję. Portfele marki Betlewski® to kolekcja różnorodnych modeli, a każdy z nich ma wzbogaconą konstrukcję o specjalną membranę, która blokuje odczyt kart. Inwestycja w tego rodzaju portfel to sposób na zabezpieczenie się przed kradzieżą danych i pieniędzy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz także produkty innych marek takich jak Garbarnia Praska® i Nandy®, które do swojej oferty także wprowadziły portfele z ochorną kart RFID.   

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ochrona RFID Secure to specjalna membrana umieszczona w konstrukcji portfela. Jest to ultra lekki materiał, który zamontowany jest między wierzchnim skórzanym pokryciem a wewnętrzną podszewką portfela, dlatego nie wpływa to na jego wagę, ani komfort użytkowania.

Używając portfela z systemem antykradzieżowym, możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze i dane osobowe są bezpieczne. W momencie, w którym złodziej będzie próbował pobrać pieniądze z kart znajdujących się w portfelu lub zaczytać dane osobowe, membrana zablokuje wysyłany sygnał i nie dojdzie do pobrania pieniędzy lub odczytu danych z karty. Pamiętaj, że ochrona kart działa w momencie, kiedy Twój portfel jest zamknięty. Oznacza to, że tak jak dotychczas nie musisz wyjmować karty miejskiej z portfela, aby otworzyć bramki w metrze lub zaczytać dane z innej karty w wymagającej tego, bezpiecznej sytuacji — wystarczy, że otworzysz portfel i przyłożysz go do czytnika wewnętrzną stroną w miejscu, gdzie znajduje się karta. 

Poniżej na zdjęciach przedstawiamy, jak wygląda przekrój portfeli, które są wyposażone w system ochrony kart RFID Secure:

 

Konstrukcja portfela męskie z ochroną kart RFID SecureKonstrukcja portfela damskiego z ochorną kart RFID Secure