Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Jak pielęgnować galanterię skórzaną? Proste sposoby na zabezpieczenie skóry naturalnej

pielegnacja-torby-ze-skory-naturalnej
Dodano do: Porady
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Jak pielęgnować galanterię skórzaną? Proste sposoby na zabezpieczenie skóry naturalnej

Zakup akcesoriów ze skóry naturalnej to jeden z lepszych wyborów, jeżeli chodzi o dodatki do garderoby. Torebka skórzana to inwestycja na lata, bo przedmiot wykonany z naturalnej skóry bydlęcej potrafi służyć swojemu użytkownikowi przed długi czas, nie tracąc naturalnych właściwości. Skóra naturalna ma jednak swoje wymagania i kaprysy oraz wymaga uwagi i troski, by mogła cieszyć swoim pięknem przez długi czas. Odpowiednio czyszczona, impregnowana i zabezpieczana przed wilgocią potrafi się odwdzięczyć swojemu użytkownikowi. Jak zatem pielęgnować paski skórzane, torebki ze skóry naturalnej albo portfele wykonane z mocno lakierowanej skóry bydlęcej?

Po pierwsze – odpowiednie przechowywanie

Rzeczy wykonane ze skóry naturalnej lubią samotność. Co to oznacza? Jeśli nie zamierzamy nosić danego dodatku przez jakiś czas, zapewnijmy mu spokój i zabezpieczmy przed odkształceniami, chowając do specjalnych woreczków lub pudełek. Nie bez powodu producent galanterii skórzanej, marka Betlewski, wyposaża swoje produkty w specjalne pudełka. Zasada przechowywania galanterii skórzanej jest prosta – jeden dodatek, jedno pudełko lub woreczek z naturalnej tkaniny. Starajmy się unikać układania torebek na płasko w szafie lub garderobie, bo wtedy na skórze mogą powstawać nieestetyczne zagniecenia lub załamania, skutkujące przyszłymi uszkodzeniami skóry w tych miejscach. Gdy nie zamierzamy nosić skórzanej aktówki lub wieczorowej kopertówki przez dłuższy czas, wypełnijmy ją zwiniętym w kulki papierem albo folią bąbelkową, by nie spłaszczyły się i nie odkształciły.

Jak przechowywać skórzane paski męskie i damskie? Tu także przydadzą się specjalne pudełeczka, które idealnie mieszczą pasek zwinięty w „ślimaczka”. Unikajmy wieszania pasków ze skóry pośród innych akcesoriów, bo mogą tworzyć się na nich nieestetyczne załamania, a z biegiem czasu – pęknięcia skóry.

Odpowiednia pielęgnacja – skóra licowa i cow vintage lubią woskowanie

Naturalna skóra licowa oraz jej uszlachetniona odmiana – skóra w stylu cow vintage, sama w sobie jest surowcem trwałym i mocnym. Aby mogła służyć swojemu użytkownikowi długo i nie traciła swoich właściwości, potrzebuje odrobiny troski. Po pierwsze należy unikać jej zabrudzenia. Kurz ze skórzanego portfela albo torby na laptopa wykonanej z mocnej skóry bydlęcej należy usuwać lekko zwilżoną miękką szmatką, wykonaną np. z flaneli. Nie wystarczy dokładne przetarcie wierzchniej warstwy – należy pamiętać, że kurz bardzo łatwo gromadzi się w załamaniach – koło lamówek, przy paskach lub klamerkach, więc to im należy poświęcić szczególną uwagę.

Co, jeśli na skórzanej torbie pojawią się plamy? O zaplamienie galanterii skórzanej nie jest trudno – wystarczy, że ochlapie nas samochód albo kilka kropli płynu dezynfekcyjnego spadnie na wierzch ukochanej torebki w stylu boho. W żadnym wypadku nie używajmy do ich czyszczenia środków chemicznych – mogą nieodwracalnie uszkodzić fakturę skóry i doprowadzić do zniszczenia przedmiotu. W pielęgnacji skóry licowej naszymi sprzymierzeńcami będą rozmaite woski, pasty i oleje. Preparaty wykonane na bazie wosku pszczelego i olejków eterycznych znakomicie pielęgnują skórę licową. Natłuszczają ją i impregnują, poprawiając naturalną sprężystość. Wszelkie zaplamienia należy usuwać, polerując zabrudzone miejsca pastami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry naturalnej.

Co ze skórą lakierowaną? Ona też lubi miękką ściereczkę

Portfele wykonane ze skóry licowej, pokrytej warstwą lakieru, zdecydowanie lepiej radzą sobie w czasie użytkowania. Są odporne na zabrudzenia, a jedyne uszkodzenia, jakie mogą im się przydarzyć, to zarysowania. Skóra lakierowana jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy jej zwilżona ściereczka, za pomocą której łatwo usuniemy drobinki kurzu i brudu, które mogą z czasem pojawić się na portfelu. Takiej skóry nie należy pokrywać preparatami z woskiem. Portfele marki Betlewski z serii ROYAL lub te z kolekcji SHINY wykonane są z mocno lakierowanej skóry na zewnątrz, ale ich wnętrze to naturalna skóra licowa – ta pokocha pielęgnację woskiem, więc warto poświęcić jej odrobinę uwagi.

 

Nubuk i zamsz czyść specjalną szczoteczką

Nubuk i zamsz często są ze sobą mylone, a niesłusznie. Zamsz to wewnętrzna strona skóry, dodatkowo pozbawiona części licowej – jest więc miękki i ma na całej powierzchni delikatne włoski. Nubuk to warstwa licowa skóry, która została odpowiednio oszlifowana i wypolerowana. Ona także charakteryzuje się delikatnym meszkiem na swojej powierzchni, ale od zamszu różni się przede wszystkim grubością i twardością. Te dwa rodzaje skóry łączy jedno – nie wolno pielęgnować ich za pomocą tłustych preparatów. W przeciwieństwie do innych rodzajów skóry wyroby z zamszu i nubuku należy czyścić za pomocą szczotki ze specjalnymi gumowymi końcówkami. Są one miękkie i świetnie usuwają spomiędzy włosków wszelkie zabrudzenia i kurz.

 

Przed pierwszym użyciem użyj impregnatów do skóry

W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry naturalnej – gdy tak się stanie, będzie ona bardziej podatna na pękanie, załamania, straci także właściwości wodoodporne. Ważne, aby po zakupie dodatku wykonanego ze skóry zaimpregnować go specjalnym lakierem, również wykonanym na bazie wosku. Lakier taki zabezpiecza skórę przed wysuszaniem, poprawia jej wodoodporność i sprawia, że jej powierzchnia staje się odporna na zaplamienia.

Co w przypadku, gdy torba na ramię uszyta ze skóry naturalnej farbuje? Farbowanie może przydarzyć się każdej skórze, która nie jest zabezpieczona lakierowaną powłoką. Najczęściej dzieje się to pod wpływem wilgoci – skóra zdecydowanie nie lubi deszczu, zmoczenia, ale jest także wrażliwa na pot, więc w wyjątkowo gorące dni starajmy się nie nosić jasnych ubrań w bezpośrednim kontakcie np. z paskiem skórzanym. Aby zminimalizować ryzyko farbowania skóry, warto wyposażyć się w preparaty i lakiery impregnujące, które po pierwsze – zminimalizują ryzyko zmoczenia skóry, po drugie ochronią przed farbowaniem.

Jak widzicie, pielęgnacja skóry naturalnej nie wymaga zbyt wielkiego poświęcenia. Skórzanej torbie podróżnej lub etui na karty wykonanemu ze skóry bydlęcej wystarczy niewiele – odpowiedni preparat i odrobina troski sprawią, że przez długie lata można cieszyć się ich pięknem i użytecznością.

4 lata temu
Komentarze