Jak czyścić plecaki i saszetki z materiału?
Nasz asortyment ciągle się rozszerza, a co za tym idzie, w ofercie sklepu pojawia się coraz więcej produktów z materiałów innych niż skóra. O ile o czyszczeniu, pielęgnacji i konserwacji dodatków skórzanych napisaliśmy już sporo, tak tematu prania materiałowych plecaków, wodoodpornych saszetek z tkaniny lub toreb na laptopa z nylonu nie poruszaliśmy nigdy. Ponieważ lekkie plecaki lub materiałowe torby do pracy brudzą się dość szybko, dziś postanowiliśmy napisać parę zdań o tym, jak skutecznie czyścić takie dodatki, by służyły jak najdłużej. Jak zatem czyścić materiałowe saszetki ”nerki”? Czy sportowe plecaki można prać? Przeczytajcie!
Nie pierz plecaka lub saszetki w pralce!
Być może zdziwi Was fakt, że chociaż plecaki z tkaniny odpornej na wodę w doskonały sposób zabezpieczają zawartość przed zmoknięciem, to dodatków tego typu nie należy prać w pralce. Dlaczego? Wszelkie sztuczne włókna, z których często produkuje się plecaki, saszetki, kosmetyki lub torby na ramię, także te wodoodporne, mają tendencję do kurczenia się. Nawet jeżeli nastawicie pralkę na niską temperaturę, automatyczne pranie sprawia, że tkanina jest gnieciona, zginana i ulega różnego rodzaju odkształceniom. Naturalne tkaniny typu len lub bawełna dość dobrze znoszą wygniatanie, jednak sztuczne włókna mimo swojej wytrzymałości są dość wrażliwe na tego typu zabiegi. Zagniecenia, które powstają na skutek intensywnego ugniatania i zaginania materiałowych saszetek lub toreb sportowych, najczęściej nie dadzą się później wyprostować. Pranie tego typu dodatków w pralce może sprawić, że po intensywnym płukaniu i wirowaniu wyjmiemy z bębna pralki nie ulubiony plecak, a pognieciony, skurczony przedmiot, który nie nadaje się do dalszego noszenia.
Jeszcze większych spustoszeń może dokonać suszenie plecaków lub toreb materiałowych w suszarce bębnowej. Zagniecenia tkaniny, jakie w czasie tej operacji powstaną, pozostaną już na zawsze – nie da się ich wyprostować, a dodatkowo Wasz ukochany plecak lub saszetka nerka mogą skurczyć się nawet o 1/3.
Prasowanie materiałowej torby? Nie rób tego w domu!
Zapewne w tym momencie pomyśleliście: jaki problem, przecież wysuszoną, materiałową torbę lub saszetkę można bez problemu wyprasować! Nic z tego. Materiałów, z których wykonane są tkaninowe plecaczki lub saszetki, nie powinno się prasować. Żelazko ustawione na niską temperaturę nie poradzi sobie z zagnieceniami, zaś podwyższenie temperatury może spowodować miejscowe stopienie się tkaniny. Pamiętajcie zatem: materiałowych saszetek, tkaninowych plecaków i innych tego typu dodatków nie narażamy na kontakt z pralkami, suszarkami i żelazkiem!
Czy plecaki materiałowe można prać?
Jak zatem wyczyścić zabrudzony plecak lub kosmetyczkę? Najlepszym sposobem na ich odświeżenie jest pranie ręczne. Delikatne zanurzanie przedmiotu w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu pozwoli skutecznie usunąć brud, który wniknął w strukturę tkaniny. Piorąc tego typu dodatki, obejrzyjcie je dokładnie, zanim trafią do wody. Niektóre z nich mogą mieć nadrukowane lub naprasowane logotypy i odblaski (w takie odblaski wyposażony jest np. plecak ACTIV Betlewski), którym nie spodoba się intensywne pocieranie i szorowanie. Do prania takich przedmiotów nie używajcie ostrych gąbek lub szczotek – plecaki lub torby do pracy pierzemy, używając do tego jedynie dłoni lub miękkiej gąbeczki.
Suszenie dodatków tekstylnych powinno wykonywać się z dala od źródła ciepła, więc rozwieszenie plecaka na grzejniku nie jest zalecane. Owszem, wszelka wilgoć szybko z niego wyparuje, ale tak szybkie schnięcie może spowodować skurczenie się tkaniny. Mówiąc potocznie – plecak się „zbiegnie”. Mokry plecak lub torbę należy delikatnie odcisnąć na ręczniku, a następnie rozłożyć lub rozwiesić w temperaturze pokojowej albo w ocienionym miejscu na balkonie. Tego typu materiały schną bardzo szybko, więc wszelkie pomysły z podgrzewaniem i suszeniem mechanicznym są zbędne.
Usuwanie plam z saszetek i toreb z syntetycznego materiału
W trakcie użytkowania może zdarzyć się, że tkaninowa saszetka lub torba na ramię się zaplamią. Pamiętajcie, że syntetycznych tkanin nie wolno wybielać ani czyścić mocnymi środkami chemicznymi. Aby wyczyścić lżejsze zabrudzenia – np. błoto, ślady po trawie lub rozlanym napoju, spróbujcie nałożyć na plamę zwykłe mydło i za pomocą miękkiej gąbki wytworzyć na zabrudzonym miejscu pianę. Jeżeli jednak na materiałowym przedmiocie pojawiły się trudne do usunięcia zaplamienia, najlepiej oddać taki przedmiot do profesjonalnego czyszczenia.
Na koniec tabelka z symbolami, informującymi, jakim zabiegom można, a jakim nie należy poddawać materiałowe plecaki lub torby. Jeżeli macie w szafie ulubioną saszetkę „nerkę”, nie ryzykujcie jej zniszczenia w czasie prania. Wydrukujcie sobie naszą grafikę i trzymajcie pod ręką, by zawsze móc z niej skorzystać.