Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Jak wyczyścić rękawiczki ze skóry naturalnej?

Jak wyczyścić rękawiczki ze skóry naturalnej?
Dodano do: Porady, Rękawiczki
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Jak wyczyścić rękawiczki ze skóry naturalnej?

Koniec sezonu zimowego oznacza jedno – chowamy do szafy zimowe ubrania oraz dodatki, a ich miejsce zajmują wiosenne stroje oraz akcesoria. Wtedy najczęściej zadajecie sobie pytanie: jak wyczyścić skórzane rękawiczki zimowe, zanim trafią do szuflady? Czy w ogóle skórę naturalną należy czyścić? Oczywiście! Nawet jeżeli nie są na nich widoczne wyraźne plamy, pamiętajcie o tym, że skórzane rękawiczki przez cały sezon zimowy były wystawione na kontakt z różnymi rodzajami zabrudzeń. Dotykaliście nimi ośnieżonych poręczy albo zabrudzonych powierzchni, mogły mieć także styczność z błotem pośniegowym lub zabrudzić się podczas odśnieżania samochodu. Dlatego przed sezonem wiosennym, zanim schowacie skórzane rękawiczki do szafy, poświęćcie im chwilę uwagi. Jak zatem pielęgnować skórzane rękawiczki?

Rękawiczki skórzane czyścimy delikatnymi środkami

Rękawiczki skórzane wytwarzane są z zupełnie innego rodzaju skóry naturalnej niż np. torebki lub portfele. Ponieważ ważne jest, aby skóra używana do produkcji rękawiczek była miękka i delikatna, jest ona także dość cienka. Oznacza to, że skórzane rękawiczki czyścić należy delikatnie, stosując do niej zupełnie inne kosmetyki oraz szczotki, niż do czyszczenia akcesoriów wykonanych z grubszej skóry. Przede wszystkim nigdy nie używajcie do czyszczenia skórzanych rękawiczek szczotek o ostrym włosiu. To, co jest dobre do usunięcia zabrudzeń z obuwia lub toreb, rękawiczkom nie będzie służyło. Miękka, owcza skóra może zostać łatwo uszkodzona w zetknięciu z ostrymi włoskami szczotek do obuwia.

Przygotujcie sobie miękką ściereczkę z flaneli lub mikrofibry oraz delikatny detergent. Dobrze sprawdzi się tutaj szampon dla dzieci lub popularne od kilku lat delikatne szampony, niezawierające SLS-ów, czyli mocnych detergentów. Nigdy nie nakładajcie takiego szamponu bezpośrednio na skórę – przed użyciem należy go rozcieńczyć w miseczce lub kubeczku, dodając do odrobiny kosmetyku ciepłą (ale nie gorącą) wodę. Zanim rozpoczniecie czyszczenie rękawiczek, zróbcie niewielki test na mało widocznym kawałku skóry, by upewnić się, że użyty detergent nie spowoduje zaplamienia skóry lub jej odbarwienia. Rękawiczki z powodzeniem możecie czyścić, zakładając je na dłonie – wtedy dotrzecie do każdego załamania skóry, np. pomiędzy placami i będziecie mieli pewność, że usuniecie cały brud. Nie zapomnijcie, by po praniu dokładnie spłukać detergent chłodną wodą!

Czy skórzane rękawiczki można prać w pralce? Skóra naturalna plus pranie w pralce to bardzo zły pomysł. Zbyt gorąca woda, mocne wirowanie i obecność innych części garderoby sprawi, że w najlepszym wypadku rękawiczki zmniejszą swój rozmiar. W najgorszym skóra zostanie uszkodzona. Rękawiczki skórzane należy prać wyłącznie ręcznie.

Jak wysuszyć skórzane rękawiczki?

Pisaliśmy już kiedyś, że zamoczona skóra naturalna nie lubi wysychać na grzejniku lub przy innym źródle ciepła. Ta sama zasada dotyczy rękawiczek. Uprane ręcznie rękawiczki powinny schnąć rozłożone na miękkim ręczniku, który będzie stopniowo wchłaniał wilgoć. Dobrym pomysłem jest włożenie do wilgotnych rękawiczek kawałków miękkiego papieru (np. chusteczek higienicznych), które wyciągną część wilgoci ze skóry i sprawią, że rękawiczki wyschną szybciej. Pamiętajcie, aby taki papier lub bibułkę wymieniać na suchy, to przyspieszy wysychanie rękawiczek.

Nawet jeżeli okaże się, że po upraniu skórzanych rękawiczek są one odrobinę za ciasne, nie panikujcie. Wystarczy na kilka minut założyć je na ciepłe ręce, by odzyskały swój pierwotny fason i dopasowały się do kształtu Waszych dłoni.

Pielęgnacja skóry w rękawiczkach – o czym jeszcze należy pamiętać?

Samo pranie to nie wszystko. Aby skóra naturalna nie utraciła swojego blasku, a na jej powierzchni nie pojawiły się nieestetyczne pęknięcia, należy zafundować jej odpowiednie natłuszczenie. Rękawiczki z owczej skóry możecie natłuścić specjalnymi preparatami do pielęgnacji delikatnych skór, ale jeżeli takich w domu nie macie, do natłuszczenia świetnie sprawdzi się olej rycynowy albo zwykła oliwka do pielęgnacji niemowląt.

Nanieście odrobinę oleju albo oliwki na miękki, bawełniany wacik, załóżcie rękawiczkę na dłoń i okrężnymi ruchami delikatnie wcierajcie tłuszcz w skórę. Ten zabieg sprawi, że skóra stanie się elastyczna, dobrze natłuszczona i nawilżona – dzięki temu po okresie wiosenno-letnim, gdy nadejdą chłodne dni, wyjęte z szafy rękawiczki będą jak nowe. Z pewnością bez problemu przetrwają zamknięcie w szufladzie, suche powietrze lub kurz nie sprawią im żadnej krzywdy. Odpowiednio zaimpregnowane rękawiczki przetrwają wiele sezonów, warto więc zafundować im kilka minut w rękawiczkowym SPA.

4 lata temu
Komentarze