Jak wyczyścić skórzany portfel?
Skórzane portfele, podobnie jak obuwie, torebki i paski są codziennie narażone na kontakt z brudem i kurzem. Są wielokrotnie dotykane w ciągu dnia, wkładane i wyjmowane do kieszeni lub torebek, przez co brudzą się i tracą piękny wygląd. Te osoby, które noszą swój portfel luzem w torebce lub plecaku, narażają go na kontakt z różnymi ostrymi przedmiotami – kluczami od mieszkania, brelokami lub przyrządami do pisania. Portfel przechowywany luzem w dużej komorze torby może mieć też kontakt z jedzeniem lub napojami, a także z kosmetykami. To wszystko sprawia, że mogą pojawić się na nim nie tylko nieestetyczne zarysowania lub przetarcia skóry, ale i plamy. Czy zabrudzony, porysowany portfel można uratować? Oczywiście – właśnie po to stworzono preparaty do czyszczenia i pielęgnacji skóry naturalnej!
Jak usunąć zabrudzenia na zewnętrznej części portfela?
Na początku skupimy się na sposobach wyczyszczenia portfela z zewnątrz. Ta część portfeli skórzanych najczęściej dość szybko traci idealny wygląd i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Na etapy pielęgnacji każdego przedmiotu ze skóry składają się: czyszczenie, naprawa uszkodzeń (jeśli jest konieczna), pielęgnacja i impregnacja, ale my dziś skupimy się na tych etapach, które są niezbędne do przywrócenia portfelowi doskonałego wyglądu: czyszczeniu i pielęgnacji.
Zanim przystąpicie do czyszczenia portfela, sprawdźcie, z jakiego rodzaju skóry go wykonano. Oczywiście istnieją uniwersalne preparaty do czyszczenia skór, jednak im większa precyzja w doborze odpowiedniego środka, tym lepiej. Jeżeli jesteś posiadaczem portfela z zamszu lub nubuku albo lakierowanego portfela damskiego, przeczytajcie uważnie, gdyż pielęgnacja zamszu, nubuku oraz skóry lakierowanej rządzi się swoimi prawami.
Czyszczenie portfela ze skóry licowej – to wyjątkowo łatwe!
Portfele ze skóry licowej, gładkiej lub lekko fakturowanej, najlepiej jest czyścić szamponami lub piankami, przeznaczonymi do pielęgnacji skór naturalnych. Do skór o gładkiej fakturze można z powodzeniem używać szamponów, np. szamponu do czyszczenia Bama albo zmywacza do skór licowych Cocciné. Skóry licowe o lekkiej fakturze – np. groszkowej, jak w portfelach z kolekcji OPIMAL Betlewski lub fakturowanej będą wolały preparat czyszczący w piance, np. piankę czyszczącą Cocciné.
Portfele ze skóry czyścimy zawsze delikatnie, unikając zbyt mocnego pocierania. Co ważne – preparaty czyszczące nakładamy zawsze na zwilżoną gąbkę lub miękką ściereczkę, nie bezpośrednio na portfel. Czyszcząc, wykonujemy okrężne ruchy, pozwalające preparatom na wydajne działanie i usuwanie zabrudzeń. Gdy uznamy, że powierzchnia portfela jest już czysta, zbieramy resztkę preparatu za pomocą lekko wilgotnej szmatki. Następnie pozostawiamy portfel do wyschnięcia z dala od źródeł ciepła lub intensywnego słońca.
Czyszcząc skórzany portfel, nie zapominaj o jego wnętrzu, To tam gromadzą się często różne okruszki lub pyłki, więc warto je usunąć. Wnętrze portfela czyścimy podobnie jak jego zewnętrzną część – za pomocą gąbeczki z naniesionym na nią preparatem do czyszczenia.
Jak wyczyścić portfel z nubuku? Postaw na delikatną piankę
Portfele nubukowe mają charakterystyczną fakturę, więc do ich czyszczenia należy używać takich preparatów, które nie spowodują sklejania się włosków, a także nie pozostawią nieestetycznych, zawilgoconych plam. Do usunięcia zabrudzeń ze skóry zamszowej lub nubukowej należy wykorzystać delikatnie działające preparaty, np. piankę do czyszczenia nubuku i zamszu Cocciné. To preparaty przeznaczone specjalnie dla skór typu zamsz lub nubuk, więc gwarantują, że po ich użyciu powierzchnia odzyska piękny wygląd.
Do lakierowanych portfeli użyj specjalnego płynu do czyszczenia
Czym czyścic portfele z lakierowanej skóry? Tego typu materiał jest niezwykle odporny na większość zabrudzeń, więc do przetarcia i usunięcia niewielkich zaplamień lub kurzu z portfeli lakierowanych można użyć większości preparatów do czyszczenia. Zwróćcie jednak uwagę, by nie zawierały one zbyt dużej zawartości alkoholu – powoduje on powstawanie na lakierowanej skórze białych plam. Płyn do czyszczenia lakierków BAMA przeznaczony jest do mycia i odświeżania skór lakierowanych, więc doskonale wyczyści powierzchnię lakierowanego portfela.
Pielęgnacja skórzanego portfela – nie pomijaj tego etapu!
Pielęgnacja skóry naturalnej to bardzo ważny etap, gdyż preparaty do czyszczenia skóry otwierają jej pory i mogą ją lekko przesuszyć. Dlatego każdy skórzany portfel potrzebuje środka pielęgnującego, wnikającego w jej strukturę, nawilżającego ją oraz uelastyczniającego.
Każda skóra licowa nabierze elastyczności dzięki tłuszczowi, przeznaczonemu do pielęgnacji skór naturalnych – Grease for shoes Cocciné. Kolor neutralny sprawdzi się do każdego odcienia skóry, ale jeżeli macie portfel czarny lub brązowy, lepiej użyć preparatu o tej samej barwie. Do portfela ze skóry licowej o mocnym połysku dobrze jest ożyć bezbarwnego kremu samonabłyszczającego Bama, który podkreśli blask skóry bez konieczności jej polerowania.
Aby zachować elegancki, lekko „puszysty” efekt powierzchni portfela z nubuku, do pielęgnacji należy zastosować specjalne środki, które odżywią taką skórę, a jednocześnie nie spowodują sklejania się włosków. Świetnym środkiem pielęgnującym nubukowe portfele jest Suede marki Cocciné.
Co z lakierowanymi portfelami? Czy one także potrzebują etapu pielęgnacji i odżywiania? Chociaż warstwa lakieru na portfelu chroni go przed większymi uszkodzeniami, a etap czyszczenia nie powoduje przesuszenia się skóry, to portfele lakierowane także dobrze jest przetrzeć od czasu do czasu środkiem pielęgnującym. W czasie ich użytkowania na powierzchni mogą pojawiać się drobniutkie ryski. Im ich więcej, tym powierzchnia gorzej odbija światło – lakierowany portfel sprawia wtedy wrażenie mniej błyszczącego. Blask przywróci mu spray do skór lakierowanych Cocciné, wypełniający drobne zarysowania i nadający skórze blask.
Pochwalcie się koniecznie efektami czyszczenia Waszych skórzanych portfeli!