Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Wszystko, co warto wiedzieć o męskich szelkach

Wszystko, co warto wiedzieć o męskich szelkach
Dodano do: Akcesoria
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Wszystko, co warto wiedzieć o męskich szelkach

Męskie szelki mają za sobą naprawdę długą historię. Po raz pierwszy użyto ich w XVIII wieku we Francji, na dworze królewskim. Ówczesne szelki w niczym nie przypominały tych użytkowanych dzisiaj, gdyż dopiero w XIX wieku w Europie nauczono się tak przetwarzać kauczuk, by otrzymać gumę, która nie będzie się kruszyła, pękała, a w wysokich temperaturach rozpuszczała. Pierwsze męskie szelki nie były zatem zrobione z gumowych taśm, a z satynowych wstążeczek, zakończonych... guzikami. Tak, dobrze czytacie – pierwsze szelki nie zapinały się na znane nam dzisiaj żabki, a na guziki, za pomocą których przypinało się je do spodni.

Zapytacie, dlaczego elegantom mieszkającym na królewskim dworze do podtrzymania spodni nie wystarczył po prostu skórzany pasek? W tamtych czasach modne stały się spodnie z bardzo wysokim stanem – kończyły się nie w talii, a w połowie klatki piersiowej i zwykły pasek nie był w stanie ich podtrzymać, więc zaczęto zastanawiać się, jaki dodatek do stroju skutecznie utrzyma spodnie na właściwej wysokości. To szlachetne zadanie przypadło... właśnie szelkom.

 

Kilka ciekawostek z historii elastycznych szelek do spodni

Wspomnieliśmy już o tym, że pierwsze męskie szelki były mocowane do spodni za pomocą guzików. Ciągle jednak szukano sposobu, by szelki mocować w nieco wygodniejszy sposób – guziki często odpadały, powodując opadanie dolnej części garderoby, a przyznacie, że to musiało być mocno kłopotliwe dla użytkowników. Dość szybko guziki zastąpiono specjalnymi szlufkami oraz pętelkami, przez które szelki były przewlekane, by w końcu pod koniec XIX wieku zastosować w szelkach metalowe zapięcia typu żabki.

Ciągle pracowano także nad uelastycznieniem szelek, gdyż pierwsze modele, wykonane ze wstążek, nie były zbyt komfortowe w noszeniu. Przetwarzanie kauczuku na elastyczny, a jednocześnie trwały lateks pozwoliło na zastąpienie nierozciągającej się tkaniny czymś znacznie wygodniejszym, czyniąc z szelek do spodni funkcjonalny i komfortowy w noszeniu dodatek.

Szelki były niezbędnym elementem męskiej garderoby przez wiele lat, aż do lat 90. XX wieku, kiedy moda na nie przeminęła. Jednak schowane na dnie szuflady szelki dość szybko o sobie przypomniały i kilka lat temu wróciły do łask, stając się niezbędnym dodatkiem dla tych osób, które cenią sobie nietuzinkowy wygląd oraz wygodę.

 

Regulowane szelki dla mężczyzn i kobiet

Chociaż przyjęło się, że szelki to męski dodatek do garderoby, sięgają po nie także panie. To z myślą o nich szelki marki NANDY dostępne w naszym asortymencie mają niemal każdy kolor tęczy. Panowie z reguły wybierają stonowane odcienie szelek, dopasowane do koloru spodni lub marynarki, jednak panie chcące zaakcentować ten detal w ubraniu, chętnie sięgają po szelki w intensywniejszych barwach.

Stylistyka szelek przez ostatnie lata ewoluowała, więc każdy znajdzie w obszernym asortymencie coś dla siebie. Skórzane szelki świetnie wyglądają zestawione nie tylko z garniturem – pasują też do jeansów lub chinosów. Kolorowe lub wzorzyste szelki doskonale pasują do jednolitych koszul, więc możesz tworzyć z nich rozmaite zestawienia.

 

Jak najlepiej jest nosić szelki?

Każde szelki do spodni mają część tylną oraz przednią. Z przodu zawsze umieszczone są regulatory, z tyłu łączenie, wykonane najczęściej z naturalnej lub ekologicznej skóry. Jeśli chcecie dobrać dla siebie jak najwygodniejsze szelki, sprawdzajcie, w jakim zakresie dany model ma regulację, a także, jakie jest maksymalne rozciągnięcie szelek. Te najdłuższe modele będą źle leżały na niższych osobach – szelki, które mają sporą długość, przeznaczone są na rosłe osoby lub te, które mają nieco potężniejszą sylwetkę.

Radzimy, by podczas zakładania szelek najpierw założyć ich tylną część. Skrzyżowane łączenie szelek to ta część, która powinna znaleźć się pod łopatkami użytkownika, pozwalając mu na komfortowe poruszanie się. Jeśli w jakimkolwiek momencie czujecie na plecach ucisk szelek, to znak, że łącznik ten jest umieszczony zbyt wysoko – potrzebujecie modelu dłuższego lub regulowanego. Gdy krzyżak w szelkach umieścicie na dobrym poziomie, w ogóle nie powinniście czuć ich na plecach. Musicie wiedzieć, że dobrze dobrane szelki poprawiają postawę, gdyż nosząc je, odruchowo prostujemy kręgosłupy i dzięki temu optycznie wydłużamy sylwetkę. Gdy tylne paski szelek są już dobrze zamocowane, przeciągnijcie szelki na przód i wyregulujcie ich długość, a następnie przypnijcie do paska spodni.

 

Czy kolorowe szelki można nosić na co dzień?

Przyjęło się, że eleganckie szelki powinny mieć stonowany kolor, dobrany do odcienia innych elementów garderoby. Ciemnobrązowe, granatowe, szare lub czarne szelki męskie cieszą się największą popularnością, ale wzorzyste lub kolorowe szelki także mają coraz więcej zwolenników. Czerwone lub turkusowe szelki zestawione np. z koszulą o kontrastującym odcieniu pozwalają skutecznie wyróżnić się z tłumu, podkreślając kreatywność i nietuzinkowy styl osoby, która je nosi. Dlatego nawet osoby, które na co dzień preferują klasyczne, stonowane stroje, pozwalają sobie na chwilę szaleństwa, zakładając pod marynarkę kolorowe szelki. W końcu po to są zasady dress code'u, żeby je łamać! Wybraliście już szelki dla siebie? Jeśli nie, zapraszamy na zakupy – u nas znajdziecie pełen asortyment najmodniejszych szelek męskich marki NANDY!

2 lata temu
Komentarze