Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Jak poprawnie dobrać pasek męski do stylizacji? Przegląd męskich pasków skórzanych

Poradnik, jak dobrać męski pasek do stroju
Dodano do: Porady, Paski męskie
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Jak poprawnie dobrać pasek męski do stylizacji? Przegląd męskich pasków skórzanych

Każdy elegancki i dbający o swój wygląd mężczyzna wie, że dobór odpowiedniego paska do stroju to bardzo ważna kwestia. Jednak ciągle wielu panów nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do tego dodatku do stroju, wychodząc z założenia, że pasek to tylko pasek – ma za zadanie przytrzymywać spodnie w pasie i nic poza tym. A jednak diabeł tkwi w szczegółach – w paskach ważne jest wszystko, począwszy od jego szerokości, aż po kolor i fason klamry.

Paski męskie to te elementy stroju, które mogą całkowicie odmienić stylizację – dobrze dobrane będą stanowiły jej znakomite dopełnienie, dobrane źle zepsują całość. Jaki zatem powinien być idealny męski pasek skórzany do stroju? Do czego nosić wąskie paski skórzane, a kiedy wypada założyć pasek z pełną, ozdobną klamrą?

Czy pasek męski do garnituru musi być wykonany ze skóry naturalnej?

Zasada doboru męskiego paska jest prosta: do strojów eleganckich, stylizacji biznesowych i oficjalnych najlepiej pasują paski ze skóry naturalnej. Nie bez powodu paski skórzane uznawane są za klasyczne dodatki, które sprawdzają się w każdej stylizacji. Nic tak nie podkreśli eleganckich spodni garniturowych, jak dobrej jakości pasek męski ze skóry licowej o gładkiej powierzchni, w jednolitym, stonowanym kolorze. Paski skórzane to te elementy męskiego stroju, które pasują niemal do wszystkiego. Paski z dobrej jakości skóry naturalnej to inwestycja na długi czas, gdyż skóra licowa, z której się je wytwarza, potrafi znieść wiele. Pasek z naturalnej skóry to wyjątkowo wytrzymały dodatek – przy odpowiedniej konserwacji będzie służył przez dziesięciolecia. Jak wybrać pasek skórzany odpowiedni do garnituru?

Po pierwsze – ważny jest rodzaj skóry, z której pasek wykonano. Przy zakupie paska męskiego do garnituru postaw na taki, który będzie wykonany ze skóry dobrej jakości – skóra bydlęca, licowa ma charakterystyczną gładkość oraz znaczną wytrzymałość, więc pasek z niej wykonany to gwarancja trwałości. Nie szalej z kolorystyką paska do garnituru – im bardziej stonowana, tym lepiej. Pasek skórzany czarny, ewentualnie brązowy pasek ze skóry naturalnej to pewność, że będziesz wyglądał dobrze w każdej sytuacji.

Po drugie – inwestując w pasek do garnituru, unikaj tych modeli, które mają fantazyjne tłoczenia na powierzchni skóry. Formalne stroje lubią prostotę, więc staraj się wybierać takie modele skórzanych pasków męskich, które pozbawione są ozdób lub wymyślnych zapięć. Gładka skóra o jednolitym odcieniu, stonowany kolor, klasyczna, prostokątna klamra to niemal pewien sukces w stylizacji biznesowej.

Stylizacje codzienne lubią odrobinę fantazji – skórzane paski męskie do noszenia na co dzień

Wybierając pasek do codziennych stylizacji, panowie mają nieco większą swobodę – paski do jeansów lub do codziennych spodni nie muszą spełniać wymagań, jakie stawia się przed klasycznymi paskami garniturowymi. Dlatego, jeśli na co dzień lubisz chodzić w jeansach, wybierz pasek ze skóry, który podkreśli charakter Twojej stylizacji. Możesz postawić na pasek ze skóry w stylu vintage, charakteryzujący się licznymi przetarciami i nierównościami barwy. Możesz także wybrać męski pasek z ciekawym wzorem, wytłaczanym na jego powierzchni. Do dyspozycji masz wzory charakterystycznej plecionki, tłoczenia w stylu animal (np. wężowa skóra), a jeśli lubisz bawić się modą, być może spodoba Ci się pasek w… „paski”. Model paska męskiego Vegas marki Betlewski zdobiony jest tłoczeniami w pionowe prążki, podkreślającymi wyjątkowość skóry, z jakiej go wykonano.

Jeżeli wolisz nieco bardziej stonowane dodatki, wybierz taki model skórzanego paska, który wzorzyste tłoczenia ma umieszczone jedynie w pobliżu jego krawędzi. Paski ELITE to modele produkowane w stonowanych bardzo klasycznych odcieniach. Ich urok tkwi w charakterystycznym tłoczeniu, imitującym szew krawiecki, biegnącym wzdłuż wszystkich krawędzi paska.

Klamra – istotna część męskich pasków – jak wybrać optymalną?

Prostota formalnych strojów raczej wyklucza ciężkie, ozdobne klamry. W takich stylizacjach pasek pełni rolę dyskretnego dodatku, więc powinien być wyposażony w prostą klamrę o klasycznym zapięciu, która nie będzie zwracała na siebie uwagi. Dlatego wybierając pasek do garnituru, zwróć uwagę, czy zakończony jest on prostokątną, minimalistyczną klamerką. Taka klamra sprawdzi się zawsze w stroju eleganckiego mężczyzny.

Jaka klamra pasuje do codziennych stylizacji? Tu pole do popisu także jest większe,  a i wybór całkiem pokaźny. Ci panowie, którzy nie przepadają z klasycznymi klamrami, mogą wybrać klamry automatyczne, zapinane w wygodny sposób. Pamiętaj, że pasek z pełną klamrą będzie stanowił dość mocny element Twojej stylizacji – tego typu klamry pełnią funkcję nie tylko wygodnego i mocnego zapięcia, ale także stanowią charakterystyczną ozdobę paska. Bardzo często wytłaczane są one w ciekawe wzory, mające na celu podkreślenie charakteru skórzanego paska – możesz wybierać wśród klamerek w stylu kowbojskim lub industrialnym, kierując się swoimi upodobaniami.

Czy kolor męskiego paska ze skóry jest ważny?

Odpowiedź brzmi: tak! Dobór odpowiedniego kolorystycznie paska skórzanego do męskiego stroju jest bardzo istotny, na szczęście zasady są bardzo proste i łatwe do zapamiętania. Jeśli nie wiesz, jaki kolor paska wybrać do swojego stroju, przyjrzyj się najpierw… swoim butom. Tak, nie żartujemy. Dobierając pasek do stroju, warto dopasować go kolorystycznie do odcienia innych skórzanych dodatków, z których będzie składał się Twój strój. Zadbaj o to, by pasek dopasowany był do odcienia Twojego obuwia, aktówki lub torby, a jednocześnie był kolorystycznym dopełnieniem odcienia spodni.

Pasek szeroki czy wąski? Jaką szerokość powinien mieć dobrze dobrany pasek męski?

Przy wyborze paska męskiego należy też pamiętać, że spodnie garniturowe mają szlufki nieco węższe niż spodnie codzienne lub jeansy – paski męskie o szerokości większej niż 3 cm mogą zwyczajnie do tego typu spodni nie pasować. Dlatego szerokość klasycznych pasków do garnituru z reguły nie przekracza 3,5 cm.

Paski do stylizacji codziennych mogą mieć nieco większą szerokość. Wielu panów lubi dodawać do stroju szerokie paski, gdyż uważają, że tego typu modele dobrze podkreślają ich siłę i męskość. To jednak nie do końca prawda – bardzo szeroki pasek męski może wyglądać karykaturalnie, dlatego staraj się, by Twoje paski do codziennych strojów nie przekraczały 4,5 cm szerokości.

Całkiem sporo tych zasad do zapamiętania? Jesteśmy pewni, że doskonale sobie z nimi poradzisz. Na koniec jeszcze jedna zasada, dotycząca doboru paska: ma być Ci w nim wygodnie!

4 lata temu
Komentarze