Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Skóra naturalna kontra skóra ekologiczna – jak je odróżnić?

Skóra naturalna kontra skóra ekologiczna – jak je odróżnić?
Dodano do: Porady
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Skóra naturalna kontra skóra ekologiczna – jak je odróżnić?

Akcesoria skórzane mają za sobą wielowiekową historię. Są oparte na tradycyjnym rzemiośle i ponadczasowych kształtach. Galanteria skórzana kojarzy się większości osób jednoznacznie – jest luksusowa, często droga, a zakup skórzanej torebki albo portfela ze skóry naturalnej to inwestycja na lata. Skóra naturalna to materiał, który potrafi znieść naprawdę wiele i przetrwać wiele lat w doskonałym stanie Na pewno każdy z Was ma w szafie torebkę lub skórzaną aktówkę „po dziadkach” albo modną w latach 60 torbę-listonoszkę z frędzlami w stylu boho, z którą dumnie paradowała Wasza ciocia. Być może te dodatki są lekko zakurzone, prawdopodobnie tekstylna podszewka ma już za sobą lata świetności, ale skóra, z której je uszyto, ciągle wygląda doskonale.

Wraz z rozwojem technologii zaczęto tworzyć materiał zwany skórą ekologiczną lub syntetyczną. To drugie określenie bardziej do niej pasuje, gdyż wytworzona ze związków plastiku skóra niewiele ma wspólnego z ekologią. Wykorzystywane dziś maszyny potrafią podrobić naturalną skórę tak perfekcyjnie, że często doświadczeni kaletnicy mają problem z określeniem, czy torebka, która trafiła w ich ręce, wykonana jest ze skóry naturalnej czy skóry ekologicznej. Jak zatem możecie sprawdzić, czy w Wasze ręce trafił dodatek z naturalnej skóry?

Cena gra rolę – torebki skórzane to doskonała inwestycja

Pierwszym kryterium, na jakie powinniście zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów skórzanych, jest ich cena. Skóra naturalna to cenny surowiec – jej obróbka wymaga wielu procesów i rozległej wiedzy, troski oraz doglądania, więc zanim taka skóra trafi w ręce kaletnika, już jest materiałem dość drogim. Jeżeli spodobała Wam się torebka za kilkadziesiąt złotych, oznaczona metką z napisem: „skórzana”, powinno natychmiast zapalić Wam się światełko ostrzegawcze.

Nie łudźcie się, nie ma szans, by kupić torebkę skórzaną, męską aktówkę z wyjątkowej skóry licowej lub skórzaną listonoszkę za kilkadziesiąt złotych. Jedyną szansą na zakup torby skórzanej mogą być pchle targi i sklepy z modą vintage, ale uwierzcie, ich właściciele doskonale potrafią wycenić towar dobrej jakości i nie będą skłonni, by skórzany dodatek oddać za bezcen. Torebki ze sztucznej skóry produkowane są masowo z taniego materiału, więc ich cena wydaje się atrakcyjna dla kieszeni. To jednak złudna oszczędność, gdyż torebki z ekoskóry z reguły nie wytrzymują użytkowania dłuższego niż 2-3 lata. Po tym czasie ekoskóra zaczyna odkrywać swoje gorsze strony – łuszczy się i odpada całymi płatami.

Zakup nowej torebki lub męskiej torby na ramię powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem, z czego ją wykonano. Torba skórzana to gwarancja wieloletniej trwałości, a także świetna lokata kapitału. Istnieją skórzane torebki od projektantów, w które wiele osób inwestuje niczym w sztabki złota, gdyż z roku na rok ich wartość rośnie!

Prawdziwa skóra pachnie... skórą

Aby przekonać się, czy wybrany przez Was dodatek skórzany jest wykonany z naturalnej skóry, wystarczy uruchomić zmysł węchu. Skóra naturalna ma najczęściej specyficzny zapach, który bardziej wrażliwe osoby określają jako drażniący. Skóra naturalna pachnie... skórą, a także woskami, którymi ją zabezpieczono oraz specyficzną wonią, którą na pewno znacie, jeśli kiedykolwiek weszliście do salonu z galanterią skórzaną. Z czasem ten zapach staje się nieco mniej intensywny, do tego naturalna skóra świetnie absorbuje inne zapachy, np. woń Waszych perfum. Jednak gdy przyłożycie nos do skórzanego paska lub torebki ze skóry licowej, to nawet po latach będziecie mogli poczuć ten charakterystyczny, wyrafinowany i luksusowy zapach.

Skóra ekologiczna pozbawiona jest naturalnego zapachu, wydzielanego przez naturalny surowiec. Najczęściej nie pachnie niczym, jednak dodatki wykonane z wyjątkowo taniego materiału mnogą wydzielać drażniący zapach chemikaliów i plastiku.

Faktura skóry, jej przekrój oraz tylna warstwa

Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy macie do czynienia ze skórą naturalną, jest dokładne przyjrzenie się jej fakturze. Specjalne laboratoria dysponują mikroskopami, pod którymi dokładnie widać włókna kolagenowe, z których składa się naturalna skóra, ale wiadomo, że nie każdy dysponuje mikroskopem. Wtedy wystarczy dokładnie przyjrzeć się skórze. Skóra naturalna zawsze jest nieregularna. Może mieć lekkie skazy, nierówności, dobrze widoczne pory i blizny. Skóra ekologiczna będzie charakteryzowała się idealnym, powtarzalnym wzorem, który łatwo dostrzec gołym okiem.

Jeżeli po obejrzeniu wierzchniej warstwy nadal będziecie mieli wątpliwości, zerknijcie, jak wygląda tylna warstwa skóry. Skóra naturalna powinna mieć lekko zamszową fakturę z mikro włoskami. Skóra ekologiczna w większości wypadków podklejana jest warstwą cienkiej tkaniny, więc jeżeli zobaczycie, że idealna na pierwszy rzut oka torebka skórzana ma skórę, której tylna warstwa wykonana jest z materiału, to na 100% macie do czynienia z ekoskórą. Pamiętajcie, by nie pomylić warstwy tkaniny ze zwykłą, materiałową podszewką, którą podszywa się torebki i portfele. Jej obecność nie świadczy o tym, że otrzymaliście produkt ze skóry ekologicznej, ma jedynie za zadanie zabezpieczyć wnętrze przed zabrudzeniem.

Przekrój paska ze skóry naturalnej, licowej

Przekrój paska z naturalnej skóry licowej

Dołączona próbka skóry – obejrzyj ją dokładnie

Bardzo często do zakupionego dodatku ze skóry dołączone są specjalne metki oraz niewielkie próbki skóry, z której wykonano Waszą torebkę lub skórzany portfel. To znaczne ułatwienie, gdyż możecie obejrzeć, jak wygląda przekrój takiej próbki. Skóra naturalna charakteryzuje się wyraźnymi warstwami, które mogą być widoczne w jej przekroju. Dodatkowo na krawędziach próbki mogą być widoczne niewielkie włoski i zmechacenia – to zauważycie głównie w grubych skórach licowych, np. w skórze stosowanej w torbach Cambridge marki Betlewski lub w kolekcji Vintage, którą wykonano ze skóry cow vintage. Czym różnią się te skóry, pisaliśmy w artykule "Jak wybrać idealną skórzaną torbę męską do pracy i na co dzień?"

Test wody i test ognia – podejdźcie do tego z rozsądkiem!

Skórę naturalną i ekologiczną można przetestować pod kątem reakcji z wodą. Skóra naturalna dobrze chłonie wodę. Wyjątkiem tu jest skóra lakierowana lub słynna skóra Saffiano – one zabezpieczone są warstwą lakieru lub wosku, więc wody nie absorbują, zatem testu na wchłanianie wody nie przeprowadzicie po zakupie portfela Betlewski z kolekcji ROYAL lub z kolekcji SHINY albo modnego portfela damskiego SAFFIANO. Każda inna skóra wchłonie kroplę wody, położoną na jej powierzchni. Tu uwaga: woda zostawia wyraźne ślady na skórze do czasu, kiedy nie wyschnie, wtedy nie powinien zostać po niej żaden ślad. Co ze skórą ekologiczną? Ona jest nieprzemakalna, sztuczna, więc woda nie ma szans, by w nią wsiąknąć – każda kropla spłynie po powierzchni.

Jeżeli wraz z zakupem otrzymaliście wspomnianą już próbkę skóry, możecie bez trudu przeprowadzić na niej jeszcze jedno badanie, którego nie powstydziłby się naukowiec w laboratorium – test palności. Uprzedzamy jednak, by robić go z rozwagą i zachować ostrożność. Próby podpalenia takiej próbki skóry nie powinny się udać, gdyż naturalna skóra to materiał niepalny. Jej przeciwieństwem jest sztuczna skóra ekologiczna – ona będzie paliła się, wydzielając nieprzyjemny zapach. Nie zapomnijcie o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia po tym teście.

 

Podstawa zakupu doskonałej galanterii skórzanej – zaufaj sprawdzonym markom

Jeżeli nie macie ochoty bawić się w naukowców, pozostaje Wam jeden niezawodny sposób – zakup dodatków ze skóry sprawdzonej marki, obecnej na rynku od wielu lat. Akcesoria skórzane dostępne w sklepie ZeSkory.com to sprawdzona, wysoka jakość i dobry design. Inwestując w dodatki z prawdziwej skóry, inwestujesz w swój styl i elegancję!

3 lata temu
Komentarze