Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Czym różni się skóra full grain od skóry top grain? Poznaj ich najważniejsze cechy!

Czym różni się skóra full grain od skóry top grain? Poznaj ich najważniejsze cechy!
Dodano do: Porady
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Czym różni się skóra full grain od skóry top grain? Poznaj ich najważniejsze cechy!

Dzisiejszy tekst ma na celu przybliżenie Wam różnic pomiędzy dwoma rodzajami skór, z których wykonana jest elegancka i tradycyjna galanteria skórzana. Być może często spotykacie się z oznaczeniami na skórzanych akcesoriach, informujących, że produkt, który trafił w Wasze ręce, wykonany jest ze skóry typu” full grain leather” lub „top grain leather”. Być może zastanawiacie się, jakie są różnice między męską aktówką wykonaną ze skóry typu full grain a skórą zwaną top grain. Już śpieszymy z wyjaśnieniami!

 

Dwa rodzaje skóry licowej – dobrej na paski, torebki i inne akcesoria

Na samym początku wyjaśnimy najważniejszą kwestię. Zarówno full grain leather, jak i top grain leather to skóry licowe. Co to oznacza? Skóra licowa to najlepszy i zarazem najcenniejszy rodzaj skóry, z której wykonuje się galanterię skórzaną. Skóra nie jest bowiem materiałem jednorodnym – ma kilka warstw, które można w procesie garbowania rozdzielać i przygotowywać do dalszej obróbki. Jej wierzchnia warstwa to idealny półprodukt do przygotowania skóry licowej. Z kolejnych, wewnętrznych warstw tworzy się skóry zwane dwoinami, a także miękki zamsz. W dzisiejszym artykule interesuje nas jedynie wierzchnia warstwa skóry. To ona służy do produkcji skór typu full grain oraz top grain. To właśnie im poświęcimy dzisiaj cały wpis.

 

Najdroższa, najpiękniejsza i znakomicie się starzejąca – skóra typu full grain

Skóra typu full grain jest to skóra dla koneserów. Wykonane z niej akcesoria charakteryzują się pięknym wyglądem oraz... dość wysoką ceną. Z czego wynika spory koszt zakupu torby ze skóry full grain? Z jej niepowtarzalności oraz... wysokich kosztów obróbki. Skóry full grain nie są co prawda poddawane zbyt wielu zabiegom garbarskim – nie szlifuje się ich lica, nie usuwa przebarwień, niewielkich skaz i blizn, ale ich obróbka nie jest prosta, o czym wspomnimy za chwilę. Trudno jest znaleźć dwa takie same egzemplarze danego modelu torebki albo skórzanego paska – każdy z nich robiony jest z innego kawałka skóry, więc jest niepowtarzalny.

Skóra full grain to najwytrzymalszy rodzaj skóry, jaki istnieje. Jest gruba i dość sztywna, dzięki czemu torebka ze skóry typu full grain będzie zawsze zachowywała swój kształt. Niestety, skóra full grain jest także dość trudna w obróbce – ciężko wycinać z niej elementy galanteryjne, niełatwo szyć, trudno się formuje w pożądane formy. Dlatego tego typu skór używa się zazwyczaj do produkcji tych akcesoriów, od których wymaga się wytrzymałości, niezmiennego kształtu i trwania w niezmienionym stanie przez wiele lat. Bez trudu znajdziecie torby, aktówki i paski ze skóry full grain, wykonywane są z niej także liczne akcesoria jeździeckie – siodła i uprzęże i dodatki niezbędne np. w sportach motocyklowych.

 

Skóra top grain – najlepsza na skórzane torebki

Nazwa skóra typu top grain wskazywałaby na to, że jest ona najbardziej wierzchnią warstwą skóry licowej. To jednak może wprowadzać w błąd. Dziś chyba nikt już nie wie, dlaczego dziesiątki, a nawet setki lat temu w garbarniach oraz zakładach kaletniczych zaczęto nazywać ją w ten sposób. Tego typu skóra jest poddana niewielkiej obróbce – jej wierzch, czyli „top” został wypiaskowany lub wypolerowany, a czasami nawet oddzielony od pozostałych warstw. Skóra tego typu jest równie pięknym, wyrazistym półproduktem do wykonania eleganckiej galanterii, jednak pozbawiona jest niektórych naturalnych uszkodzeń typu blizny lub skazy, o których wspomnieliśmy powyżej, opisując skórę full grain.

Zalety skóry top grain? Jest mocna, wytrzymała na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne i potrafi służyć przez dziesięciolecia. Jest jednocześnie bardziej miękka i plastyczna w obróbce, więc tworzy się z niej skórzane torebki damskie, świetnie przylegające do sylwetki, miękkie i trwałe paski oraz portfele. To 100% skóry w skórze, więc skóra top grain jest najchętniej wykorzystywanym rodzajem skóry licowej podczas tworzenia akcesoriów skórzanych, służących nam na co dzień. Można ozdabiać ją przeszyciami, można wytłaczać na niej różne wzory (co na skórze full grain byłoby trudne ze względu na jej twardość), dzięki czemu galanteria wykonana ze skóry top grain odznacza się pięknem i niepowtarzalnym wyglądem. Podczas obróbki tego typu skóry w zasadzie jedynym ograniczeniem jest... wyobraźnia projektanta.

 

Akcesoria skórzane pełne wyrazu – skórzane torby VINTAGE

W ofercie sklepu ZeSkory.com możecie znaleźć skórzane torby z kolekcji VINTAGE, które wykonane są z doskonale obrobionej skóry typu top grain. Co ważne jest ona dodatkowo patynowana i antykowana, czyli postarzana i barwiona ręcznie w specjalny sposób: na wstępnie wypiaskowaną skórę nałożono woski i barwniki, nadające jej specyficzny wygląd, przywołujący na myśl produkt w stylu vintage. Kolekcja toreb VINTAGE Betlewski to doskonały przykład na to, jak wyjątkowym surowcem są skóry licowe typu top grain. Która z nich to Wasz ulubiony model?

3 lata temu
Komentarze