Jak przechowywać torebki ze skóry naturalnej i skórzane paski?
Kiedy stajesz się posiadaczką dodatków wytworzonych z naturalnej skóry, z pewnością zależy Ci na tym, by służyły Ci one jak najdłużej. Chcesz, by ich powierzchnia miała przez długi czas idealny blask, a faktura cieszyła oko brakiem zadrapań i uszkodzeń. Skóra naturalna ma swoje wymagania związane z przechowywaniem i pielęgnacją, którym na szczęście nie jest trudno sprostać. Nie musisz obawiać się, że po zakupie pięknej torby na ramię, wykonanej ze skóry typu DDDM lub aktówki z bydlęcej skóry licowej będziesz musiała poświęcać sporo czasu na jej pielęgnację.
Aby dodatki ze skóry naturalnej służyły Ci przez długi czas, wystarczy nauczyć się kilku zasad, związanych z ich odpowiednim przechowywaniem. Damskie torebki ze skóry albo nieużywane w danym momencie skórzane paski – wszystkie z nich odpowiednio pielęgnowane będą służyły Ci przez długi czas.
Kilka ogólnych zasad – dodatki ze skóry schowaj do szafy
Ogólne zasady związane z przechowywaniem skórzanych dodatków są proste. Po pierwsze – paski ze skóry licowej i modne torebki wykonane z miękkiej skóry nie lubią światła słonecznego. Jeśli zatem masz do dyspozycji modny wieszak w typie ekspozytora, szybko zrezygnuj z pomysłu, by wieszać na nim nieużywane w danym momencie dodatki ze skóry naturalnej. Promienie słoneczne mogą spowodować wysuszanie skóry, a wysuszona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jej warstwa licowa może łatwiej pękać, rysować się albo łuszczyć w nieestetyczny sposób, co wpływa negatywnie na jej trwałość.
Kolejnym punktem, na który należy zwrócić uwagę, jest bliskość grzejników lub innych źródeł ciepła. Akcesoria ze skóry naturalnej nie lubią ciepła – umieszczenie szafki, w której chcesz zrobić schowek na paski skórzane i torebki, obok grzejnika to zdecydowanie zły pomysł. Źródło ciepła wysusza skórę i pozbawia ją naturalnej warstwy ochronnej. Działa podobnie do promieni słonecznych – skóra pozbawiona wilgoci wymaga znacznie większej uwagi i troski. Częściej należy impregnować ją woskami do skóry lub specjalnymi olejami, by mogła zachować piękny wygląd.
Przed schowaniem dodatków skórzanych do garderoby pamiętaj, by wyjąć zawartość z torebek, toreb podróżnych i aktówek. Pozostawione w nich rzeczy mogą obciążać dno torebek lub powodować odkształcenia i zagniecenia. Aby na torebkach nie tworzyły się nieestetyczne załamania, zagięcia i zmarszczki, dobrze jest przed schowaniem ich w szafie wypełnić główną komorę wypełniaczem. Możesz do tego celu użyć zwiniętej w kulki folii bąbelkowej lub gazetowego papieru.
Jak przechowywać skórzane torby podróżne i torebki damskie z naturalnej skóry?
Rozpocznijmy od tych dodatków ze skóry naturalnej, których przechowywanie może sprawiać najwięcej trudności. Odpowiednie przechowywanie damskich torebek wymaga przede wszystkim miejsca. Pamiętaj o jednym – torebki skórzane nie lubią tłoku, każda z nich lubi mieć dla siebie sporo przestrzeni.
Zasada dotycząca przechowywania torebek jest prosta: mniejsze torebki wieszamy, większe stawiamy. Musisz zatem wygospodarować na nie odpowiedni wieszak w szafie albo garderobie. Większe torebki, np. pojemne shopperki i torby w stylu tote bag, będą doskonale czuły się na osobnych półkach lub w szufladach, przeznaczonych do ich przechowywania.
Jak wieszać torebki, jeśli do dyspozycji masz jedynie duży uchwyt, przeznaczony na odzież? Użyj zwykłych wieszaków, służących do wieszania na nich bluzek i koszul. Jeśli dołączysz do nich niewielkie haczyki, na jednym wieszaku jesteś w stanie powiesić nawet kilka torebek. Doskonałym pomysłem jest powieszenie torebek na... wewnętrznej stronie drzwi od szafy. Wystarczy przykleić tam tanie i mocne wieszaczki z haczykami i już masz do dyspozycji sporo miejsca.
Jeśli jesteś posiadaczką dużej ilości toreb, które ze względy na swoje gabaryty trudno byłoby przechowywać na wieszakach, przeznacz na nie specjalną półkę, gdzie w spokoju będą czekały, aż zdecydujesz się którąś z nich użyć jako dopełnienie stylizacji. Dobrym pomysłem na ich przechowywanie jest użycie separatorów, które pomogą utrzymać torby w pozycji stojącej, a jednocześnie gwarantują swobodny obieg powietrza wokół torebek.
Przechowywanie pasków ze skóry
Jak przechowywać paski ze skóry naturalnej? W artykule na temat pielęgnacji galanterii skórzanej wspominaliśmy, że paski ze skóry licowej lub dwoin najlepiej chować do specjalnych pudełek, służących do ich bezpiecznego przechowywania. Wszystkie paski marki Betlewski, zarówno skórzane, jak i te z taśmy parcianej, pakowane są w specjalne pudelka, które nie tylko służą za opakowanie transportowe, ale także znakomicie nadają się do przechowywania ich w szufladach garderoby.
Pamiętaj, by przed włożeniem paska do takiego pudełeczka przetrzeć wierzchnią warstwę miękką ściereczką, która usunie z niego ewentualne zabrudzenia. Następnie zwiń pasek w „ślimaka” i umieść w pudełeczku. Staraj się unikać przechowywania pasków na wieszakach – przechowywanie pasków w taki sposób może powodować ich wycieranie i odkształcanie. Negatywnie wpływa to na wierzchnią warstwę skóry, a co za tym idzie, powoduje szybsze zużywanie się skóry.
Na koniec dobra rada, związana z odpowiednim przechowywaniem galanterii skórzanej – jeśli nie planujesz nosić jakiegoś modelu torebki przez dłuższy czas, schowaj go do lnianego albo bawełnianego woreczka. Zabezpieczy on torebkę przed kurzem i przetrwa ona w idealnym stanie długie lata.