Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Czym jest nubuk? Torby i portfele ze skóry nubukowej na ocieplenie jesieni

Portfel męski ze skóry nubukowej
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Czym jest nubuk? Torby i portfele ze skóry nubukowej na ocieplenie jesieni

Z pewnością wiesz doskonale, jak wygląda nubuk. To skóra naturalna o lekko mechatej powierzchni, w dotyku przypominająca nieco aksamit. Dzięki obecnym na jej powierzchni mikroskopijnych włoskach jest niezwykle miła w dotyku. W świat galanterii skórzanej nubuk wszedł przebojem wiele wieków temu i do dziś ma się doskonale. Na początku do tworzenia skóry nubukowej wykorzystywano skórę upolowanych zwierząt, np. skórę z jelenia albo łosia, teraz jednak większość skór nubukowych powstaje w wyniku specjalnego garbowania skór bydlęcych.

Pewnie w tym momencie masz ochotę powiedzieć: Zaraz, zaraz, ale czy nubuk to zamsz? W końcu jeden i drugi charakteryzuje się aksamitną powierzchnią. Otóż nie – między nubukiem a zamszem występuje znaczna różnica, którą postaramy się wyjaśnić w tym artykule. Zatem zaczynajmy!

Jakie są różnice między zamszem a nubukiem?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, jak wygląda przekrój skóry naturalnej przed jej garbowaniem. Skóra taka składa się z kilku warstw. Zewnętrzna warstwa skóry to tzw. lico, czyli najpopularniejszy surowiec do produkcji galanterii skórzanej, zaś wewnętrzna warstwa skóry zwana jest dwoiną. Mizdra to ta część dwoiny, która położona jest najgłębiej – ma ona charakterystyczne włoski na całej powierzchni. To właśnie z niej od tysięcy lat powstaje zamsz.

Zamsz bowiem to nic innego jak wewnętrzna, najgłębiej położona warstwa skóry naturalnej, delikatnie przeszlifowana. Jego zalety? Niezwykła miękkość, dzięki której galanteria wykonana ze skóry zamszowej od zawsze uważana była za niezwykle ekskluzywną. Z zamszu tworzono głównie te dodatki, które miały bezpośredni kontakt ze skórą noszącej je osoby. Z zamszu powstawały różne dodatki do strojów – od czapek aż po zamszowe spodnie! Perfumowane rękawiczki z ekskluzywnego, miękkiego zamszu były jednym z najbardziej pożądanych towarów w sklepach z galanterią. Zamsz jest cieńszy i bardziej elastyczny niż nubuk, więc łatwiej daje się formować w pożądany kształt. Jest jednak znacznie mniej trwały.

Nubuk to całkowite przeciwieństwo skóry zamszowej, chociaż wygląda podobnie. Nubuk jest zewnętrzną warstwą skóry, czyli tzw. licem, który w procesie garbowania przeszlifowano lekko, zdejmując gładką warstwę licową i pozostawiając na skórze charakterystyczny meszek. Jakie są zatem zalety nubuku? To niezwykły rodzaj skóry łączy w sobie piękno skóry zamszowej z niezwykłą wytrzymałością skóry licowej. Nubuk jest znacznie sztywniejszy niż zamsz, więc doskonale nadaje się do produkcji tych dodatków, od których wymagamy odporności na zniekształcenia. Nubukowe torby i portfele z nubuku trzymają kształt równie dobrze, jak te wykonane ze skóry licowej, więc niestraszny im upływ czasu i intensywne użytkowanie.

Torba z nubuku czy torba z zamszu? Która skóra jest trwalsza?

Zamsz ma z pewnością także wiele zalet. Jest jednym z piękniejszych rodzajów skóry, a także jednym z najdelikatniejszych. Torba zamszowa hobo bag w kształcie dużego worka, przypominającego nieco półksiężyc, będzie pięknie układała się na sylwetce, ciesząc użytkowniczkę komfortem noszenia. Jednak te modele toreb i aktówek ze skóry naturalnej, które wymagają usztywnienia, już się z zamszem nie polubią. Aktówki na dokumenty z nubuku to znacznie lepsze rozwiązanie – sztywność skóry nubukowej zagwarantuje, że nie stracą fasonu nawet wtedy, gdy będą mocno eksploatowane.

Co warto podkreślić – ponieważ nubuk jest licową częścią skóry, na nubuku można zauważyć wszelkie te niedoskonałości, które mogą na takiej skórze występować. Zadrapania, blizny, ślady po ugryzieniach – tych wszystkich znaków szlifowanie skóry licowej nie usuwa i wyroby z nubuku charakteryzują się niepowtarzalnością – trudno znaleźć jest dwa identyczne dodatki, wykonane ze skóry nubukowej.

Torby, aktówki i portfele – poznaj piękno kolekcji Hunter oraz kolekcji Prime

Kolekcja toreb Hunter, dostępna w asortymencie Zeskory.com, to specjalnie dobrane dodatki do stroju, wykonane właśnie ze skóry nubukowej. Znalazły się wśród nich wygodne torby miejskie na ramię oraz pojemne aktówki na dokumenty oraz torby na laptopa. Nubukowe torby do pracy to nie tylko szyk i elegancja, to także wygoda.

Ponieważ aksamitna powierzchnia skóry nubukowej przywodzi na myśl najbardziej luksusowe dodatki galanteryjne, wymaga specjalnej oprawy. Dlatego podczas projektowania kolekcji Hunter marka Betlewski postawiła na stonowane, ale bardzo wyrafinowane dodatki. Torebki skórzane, nubukowe mają krawędzie przeszywane rzadkim ściegiem i grubą nicią – ten zabieg doskonale podkreśla aksamitną gładkość skóry. Metalowe elementy – sprzączki, zapięcia, a nawet zamki, zamykane na specjalne kluczyki, utrzymane są w odcieniu starego złota, tworząc ze skórą nubukową idealny duet.

Portfele męskie Prime to wyjątkowo stonowane modele, wykonane z czarnego lub brązowego nubuku. Pozbawione są skomplikowanych zapięć, ozdób i zbędnych elementów – wszystko w celu podkreślenia, jakim niezwykłym materiałem jest skóra nubukowa. Portfele nubukowe mają aksamitną powierzchnię, która jest niezwykle komfortowa w użytkowaniu, więc jedyną ozdobą, jaką na nich umieszczono, jest stonowane logo marki, wytłoczone na froncie. Nubuk sam w sobie jest tak piękny, że projektanci portfeli skórzanych Betlewski postanowili podkreślić jego szlachetny charakter, stosując się do wszystkich zasad minimalizmu.

Jak pielęgnować skórę nubukową?

Najważniejsza zasada do zapamiętania jest taka: zarówno zamsz, jak i nubuk nie lubią wody. Zmoczenie dodatków z tych rodzajów skóry może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie – na skórze wystąpią brzydkie, nieregularne, „rozlane” plamy. Zasada unikania wody obowiązuje także podczas czyszczenia akcesoriów z nubuku. Ponieważ na powierzchni skóry występują drobne włoski, nubuk oraz zamsz łatwiej przyciągają cząsteczki brudu. Aby usunąć kurz czy drobne zabrudzenia, użyj do pielęgnacji torebki na ramię z nubuku szczotki, którą oczyścisz powierzchnię.

Co w przypadku zaplamienia skóry nubukowej? Jeśli zaplamienia nie dają się usunąć za pomocą szczotkowania, spróbuj użyć specjalnych preparatów do czyszczenia tego typu skóry. Jednak ponieważ zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, po zakupie nubukowego portfela dobrze jest zainwestować w specjalny spray, służący do pielęgnacji nubuku. Spray taki pokrywa skórę nubukową ochronną warstewką, która tworzy swoisty impregnat i uodparnia nubuk na warunki atmosferyczne, dzięki czemu możesz cieszyć się jego pięknem przez długi, długi czas.

4 lata temu
Komentarze