Darmowa dostawa Twojego zamówienia? Zrób zakupy za min. 200 zł! Skorzystaj!

Krótka historia skórzanego portfela

Krótka historia skórzanego portfela
Przez Ania z ZeSkory.com
Więcej tego autora

Krótka historia skórzanego portfela

Kiedy zaczęto użytkować pierwsze portfele? Tego nie wie nikt, ale powstanie płaskich „torebeczek” na pieniądze wstępnie datuje się na IX wiek n.e., kiedy to w Chinach zaczęto używać... banknotów. Trzeba było setek lat, aby ten zwyczaj przyjął się w Europie – pierwsze banknoty, a co za tym idzie, pierwsze „portfele”, powstały dopiero w XVII wieku. Wcześniej płacono głównie monetami, czasami klejnotami, a do ich przechowywania używano po prostu skórzanych sakiewek, ściąganych na górze rzemykiem.

Przyzwyczailiśmy się do komfortu, jaki daje dobrze dobrany portfel, więc widząc ich ogromny asortyment, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że kiedyś wyglądały one zupełnie inaczej. W dawnych czasach banknoty były bardzo duże, więc portfele z tamtych czasów przypominały raczej płaskie, spore saszetki niż modele portfeli slim, które dziś chętnie wkładamy do naszych kieszeni.

 

Współczesny portfel skórzany – niemal niezmienny przez dziesięciolecia

Z biegiem lat drukowane banknoty stawały się coraz mniejsze, powodując jednocześnie zmniejszanie się portfeli. Aż do lat 50. XX wieku standardem były męskie i damskie portfele typu bifold, mogące pomieścić w swoich kieszeniach rozłożone banknoty. Dla wymagających klientów stworzono modele zwane portfelami trifold – rozkładają się one na 3 sekcje, z czego ta ostatnia służy najczęściej do przechowywania dokumentów. Nie zapomniano o miejscu na monety – zarówno damskie portmonetki, jak i męskie, klasyczne portfele były wyposażone w specjalne kieszonki, zamykane na zatrzask, bigiel lub suwak, w których można było przechowywać drobne pieniądze.

Tego typu portfele są użytkowane do dziś. Być może panowie tego nie wiedzą, ale wewnętrzna kieszonka w większości marynarek ma zazwyczaj taką samą wielkość u każdego producenta odzieży – jest ona dostosowana do najpopularniejszych modeli portfeli. Jeżeli zatem jesteś miłośnikiem klasycznych portfeli, masz niemal 100% szansy, że wybrany przez Ciebie model będzie idealnie pasował do kieszeni spodni lub marynarki.

Coraz więcej i więcej – jak portfele powiększały swoją objętość

W latach 50. w Ameryce zaczęły pojawiać się pierwsze karty kredytowe. Zarezerwowane były dla najlepszych klientów banku i stanowiły bardzo prestiżowy dodatek, więc wnętrza portfeli błyskawicznie zaczęto dostosowywać do wymogów zasobnej klienteli. W portfelach pojawiły się przegródki na karty płatnicze – jedne modele miały ich więcej, inne mniej, a producenci galanterii zaczęli ścigać się, projektując coraz to nowe wzory skórzanych portfeli. Miały być pojemne, ale nie za duże, by nie wypychały zbyt mocno kieszeni lub nie zajmowały za dużo miejsca w torebce.

Pomysł na plastikowe karty szybko podchwyciły sklepy – zaczęto rozdawać klientom karty lojalnościowe w formie prostokątnego plastiku, idealnie pasującego do przegródek na karty płatnicze. Kart stopniowo przybywało, więc pod koniec XX wieku zarówno damskie, jak i męskie portfele były wypchane po brzegi. Mniej więcej w tym czasie do portfeli dodano przezroczyste przegródki na zdjęcia najbliższych, a także miejsce na bilety na komunikację miejską i podręczne notatki.

 

Minimalistyczny, cienki portfel – dziecko cyfrowej rewolucji

Obecnie użytkowane portfele w wersji minimalistycznej to swoiste dzieci rewolucji w świecie cyfrowym. Gdy pojawiły się smartfony, noszenie ze sobą pieniędzy, kart płatniczych i lojalnościowych, zdjęć lub notatek przestało być koniecznością. Jeden smartfon potrafi zastąpić wiele funkcji – płacimy nim zbliżeniowo, na dysku mamy całą kolekcję zdjęć najbliższych, elektroniczne bilety oraz aplikacje z kodami rabatowymi do ulubionych sklepów i restauracji. To sprawiło, że portfele zaczęły... chudnąć. Obecnie na topie są portfele slim, bardzo minimalistyczne, cienkie, o stonowanym designie. Coraz modniejsze stają się portfele wykonane z ekskluzywnej skóry licowej lub roślinnie garbowanej i barwionej skóry w stylu vintage.

 

Spersonalizowany portfel na prezent – to zawsze świetny pomysł

Niezależnie od tego, jak zmieniają się nasze zwyczaje dotyczące płacenia, jedna rzecz się nie zmienia – portfel jest zawsze świetnym pomysłem na prezent! To przedmiot, który nosimy zawsze przy sobie, więc jeśli podarujesz komuś w prezencie portfel, możesz mieć pewność, że zawsze będzie blisko osoby obdarowanej. Coraz częściej portfele sprzedawane są w wersji spersonalizowanej – technologie embossingu albo grawerowania pozwalają na umieszczenie wewnątrz portfela lub na jego froncie napisu, inicjałów lub imienia. Spersonalizowane portfele w sklepie Zeskory.com tworzone są na zamówienie, a wybierać możesz spośród różnych stylowych wzorów i napisów.

Chcesz podarować komuś portfel w prezencie? Pamiętaj, by przed jego wręczeniem włożyć do środka kilka monet lub banknot. To według przesądów niezawodny sposób na przyciągnięcie bogactwa ;)

3 lata temu
Komentarze