Jak starzeje się skóra i czym jest patyna?
Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jedną z naturalnych właściwości skóry naturalnej jest to, że doskonale się starzeje, z czasem nabierając indywidualnego charakteru dzięki patynie. Czym zatem jest patyna na skórzanych dodatkach i jak wygląda?
Najpierw wyjaśnimy, że słowo patyna nie dotyczy tylko skórzanych akcesoriów – pojawia się ona na niemal każdej rzeczy, szczególnie na tych, które wystawione są na działanie czynników atmosferycznych. Mawia się, że coś jest tknięte zębem czasu – to najczęściej patynowany wygląd sprawia, że przedmiot wygląda na wyjątkowo wiekowy. Naturalne starzenie się dotyczy większości materiałów – drewna, kamienia, metali – z biegiem lat pojawia się na nich rdza, osad lub przebarwienia.
Skóra patynowana, czyli jaka?
W przypadku skórzanych dodatków pojawienie się na nich patyny jest całkowicie naturalnym procesem starzenia się materiału. Skórzane torby, paski, a także rękawiczki lub buty poddawane są działaniu ciepła, wilgoci, słońca, co powoduje stopniową zmianę właściwości fizycznych skóry. Czy patyna na skórze jest zła? W żadnym wypadku – patynowana skóra nabiera szlachetnego wyglądu: ma większą głębię koloru, ciekawszą fakturę, niektóre miejsca mogą zyskiwać subtelny połysk. Jednocześnie skóra z patyną jest bardziej elastyczna. Paradoksalnie im dłużej użytkujesz wykonany z niej przedmiot, tym bardziej staje się od odporny na rozciąganie i zginanie. Dotyczy to jednak tylko takiej skóry, która regularnie poddawana jest odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.
Dlaczego na skórze tworzy się patyna? Każda oddychająca skóra, czyli większość skór naturalnych, z wyjątkiem lakierowanych, ma otwarte pory, więc bez trudu wchłania wilgoć lub oleje z otoczenia. Wyroby skórzane stykające się z ludzką skórą: aktówki, portfele, torebki i paski stopniowo wchłaniają pot, kurz lub... resztki kremu do rąk, co po pewnym czasie zmienia ich wygląd.
Wyjątkowe torby ze skóry patynowanej – każda jest inna
W tworzeniu się lekkiej patyny na wyrobach skórzanych jest pewna magia. Inaczej na wygląd skóry wpłyną kosmetyki, stosowane przez użytkowników, inaczej warunki atmosferyczne. Na torebce, na którą spadły krople deszczu, mogą utworzyć się delikatne zacieki, z kolei przedmiot wystawiany na działanie słońca zyska złocisty odcień w miejscach, na które najczęściej padają promienie słoneczne.
Także niewielkie uszkodzenia na powierzchni skóry, jak np. zadrapania, potrafią z upływem czasu wygładzać się, a jednocześnie zmieniać kolor, nadając skórzanej powierzchni wyjątkowości. Patyna na skórzanej aktówce jest niczym dyskretne znakowanie informujące o szlachetnym, naturalnym pochodzeniu surowca, z którego torbę wykonano. Zerknijcie na torby z kolekcji Vintage Betlewski – znajdziecie wśród nich zarówno piękne aktówki, jak i torby na laptopa lub listonoszki. Wyraźnie widać na nich patynę – były one ręcznie postarzane w procesie garbowania, więc każdy egzemplarz jest inny i ma indywidualny charakter.
Skórzane paski ręcznie patynowane
W ofercie naszego sklepu mamy także skórzane paski, wytworzone z patynowanej skóry licowej. Mają one zagniecenia, przebarwienia i przetarcia, stwarzające wrażenie, jakby pasek tknięty był zębem czasu. Brązowe paski Betlewski ze skóry w stylu vintage lub paski z podobnych kolekcji, o subtelnym granatowym zabarwieniu. Mają one wielu zwolenników – chociaż paski z kolekcji REGULAR, SUPREME lub STANDARD są nowe, wyglądają jak przedmiot z długą historią noszenia. To modele pasków dla miłośników tradycji, klasycznego wyglądu i takich przedmiotów, które można użytkować latami.
Patynowane dodatki ze skóry naturalnej
Patyna pojawiająca się na skórzanych dodatkach to ogromny plus dla użytkownika takich akcesoriów. Dlaczego? Dodatki z patyną są zawsze bardziej atrakcyjne wizualnie – mają nietuzinkową kolorystykę i ponadczasowy wygląd. Każda pozorna niedoskonałość, która pojawia się na skórzanej torebce, nie odejmuje jej walorów estetycznych.
Co warto podkreślić – patyna pojawia się tylko na skórze naturalnej o dobrej jakości. Wszelkie skóry klejone lub te pokryte warstwą barwnika są tańsze, ale i odporne na działanie czasu, więc na nich patyna się nie pojawi. Dlatego też wyroby ze szlachetnej skóry naturalnej cieszą się ogromną popularnością – pojawiająca się na nich patyna to swoiste świadectwo jakości surowca. Pamiętaj, że skóra o wysokiej jakości jest bardzo trwała, więc jeśli na Twojej skórzanej torebce albo kosmetyczce pojawiła się dyskretna patyna, wiedz, że użytkujesz produkt premium.
Czy pojawianie się patyny na skórzanych przedmiotach da się spowolnić?
Jeżeli nie jesteś wielbicielem postarzanego wyglądu i wolałbyś, by świeżo zakupiona torebka, pasek albo portfel przez długi czas nie wykazywały zmian koloru lub wyglądu, możesz spróbować nieco spowolnić patynowanie. Jednak weź pod uwagę, że jest to proces organiczny – patyna pojawi się tak czy inaczej, jednak przy szczególnie ostrożnym obchodzeniu się ze skórzanymi rzeczami można ten proces odwlec w czasie. Unikanie deszczu i szkodliwych warunków atmosferycznych, regularne czyszczenie i konserwowanie skóry przedłużą jej żywotność i odrobinę spowolnią pokrywanie się torebki lub portfela patyną.
My jednak odradzamy walkę z naturalnym starzeniem się skóry. Wyjątkowy przedmiot skórzany z charakterystyczną, niepowtarzalną patyną doda każdej stylizacji luksusowego posmaku.