Jak dbać o skórzaną torebkę?
Ile byśmy nie miały torebek w naszej garderobie, to każda kolejna torba wykonana z wysokiej jakości skóry naturalnej to zawsze spore wydarzenie w naszym modowym życiu. Decyzji o kupnie nowej skórzanej torebki z reguły nie podejmuje się pod wpływem chwili - skóra naturalna to szlachetny i dość drogi materiał, więc torebki z niej wykonane są dość sporym wydatkiem. Gdy skórzana torebka dołączy już do naszej garderoby, wywołuje wiele emocji. Od zachwytu i radości, po odrobinę troski, gdyż nie bardzo wiemy, jak dbać o skórzaną torebkę, by służyła nam przez wiele, wiele sezonów i zawsze wyglądała świetnie.
Musicie pamiętać, że torebki ze skóry naturalnej starzeją się zupełnie inaczej niż torebki wykonane ze skóry ekologicznej. Te drugie mają ograniczony “okres przydatności do użycia”, gdyż po pewnym czasie tworzywo, z których są wykonane, zaczyna się kruszyć. Torebki ze skóry naturalnej to dodatki, które odpowiednio pielęgnowane potrafią przetrwać przez całe dziesięciolecia. Jak zatem dbać o skórzaną torebkę?
Dbanie o skórzaną torebkę - 3 ważne zasady
W pielęgnowaniu torby ze skóry naturalnej ważne są trzy przykazania: chroń przed wilgocią, czyść oraz pielęgnuj. Kupiona dopiero co skórzana torebka, pachnąca jeszcze nowością, elegancką galanterią i luksusem nie wymaga czyszczenia ani zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jest coś, co warto dla niej zrobić. To ochrona przed wodą oraz czynnikami atmosferycznymi. Nie ma takiego impregnatu, który sprawi, że skóra naturalna stanie się całkowicie wodoodporna, jednak nie oznacza to, że nie warto stosować żadnych impregnatów. Impregnaty do pielęgnacji galanterii skórzanej zabezpieczają skórzane torebki przed wnikaniem wody w skórę, a jednocześnie sprawiają, że staje się odporna na promienie UV. Torebka spryskana sprayem do impregnacji brudzi się znacznie wolniej, gdyż do takiej powierzchni kurz i zabrudzenia nie przylegają tak szybko.
Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj impregnatu będzie najlepszy do Twojej torebki, sprawdź, z jakiego rodzaju skóry została wykonana. Impregnaty do skóry nubukowej lub zamszu działają inaczej niż te przeznaczone do skóry licowej. Masz wątpliwości? Postaw na wielofunkcyjny preparat do wielu rodzajów skóry.
Torebka w kąpieli - tego sposobu nie radzimy stosować
Zabrudzona skórzana torebka wymaga delikatnego traktowania. Pamiętajcie, że pielęgnując skórę naturalną, nie stosujemy nacisku ani zbyt mocnego tarcia. O wiele lepiej jest usuwać zabrudzenia za pomocą miękkiej gąbeczki, przecierając skórę raz za razem, niż wytoczyć ciężkie działa i czyścić, używając sporej siły. Skóra naturalna tarta zbyt mocno może stracić swoją sprężystość, a do tego porobią się na niej uszkodzenia warstwy licowej.
Obecnie na rynku mamy tak wiele preparatów do czyszczenia skór naturalnych, że można w nich przebierać i znaleźć ten, który okaże się najwygodniejszy w użyciu. Pamiętajcie jednak, że pianki pokrywające powierzchnię skóry lepiej działają na skórze fakturowanej - o groszkowym lub tłoczonym wykończeniu, gdyż cząsteczki preparatu łatwo wnikają w zagłębienia. Szampony i mydła do czyszczenia skóry sprawdzą się za to w przypadku gładkich skór licowych, znakomicie usuwając z nich zabrudzenia.
Czyszcząc torebkę ze skóry, pamiętajcie, aby nie dopuścić do jej przemoczenia - gąbki, ściereczki lub szczotki używanej do czyszczenia nie należy moczyć w wodzie - preparaty do czyszczenia galanterii skórzanej mają jej w składzie wystarczająco dużo, by działać skutecznie.
Pielęgnacja i przechowywanie skórzanej torebki
Ostatnie przykazanie, które przedłuży życie Waszej skórzanej torebki, brzmi: pielęgnacja. Nawet jeżeli nie nosicie przez jakiś czas torebki i wisi lub stoi ona w szafie, postarajcie się zafundować jej comiesięczne spa - warto przecierać ją tłuszczem, delikatnym kremem do galanterii skórzanej albo pastą. Dlaczego? Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale nawet nieużywana torebka ciągle jest wystawiona na działanie różnych czynników, osłabiających skórę: ciepła, kurzu lub suchego powietrza. Wtarcie odrobiny nawilżającego kremu do galanterii skórzanej pozwoli utrzymać skórę w dobrej kondycji i nadać jej elastyczność.
Co do samego przechowywania nieużywanej aktualnie skórzanej torebki - aby służyła długo i zawsze świetnie wyglądała, nie rzucajcie jej na dno szafy. Skórzane torebki warto przechowywać, stawiając je na półce i wypychając ich wnętrze zwiniętymi w kulki gazetami lub plastikowymi wypełniaczami do paczek. Wtedy zachowają idealny kształt.